15.2.2014
CS
Úřední věstník Evropské unie
C 45/12
Rozsudek Soudního dvora (třetího senátu) ze dne 5. prosince 2013 (žádost o rozhodnutí o předběžné otázce Audiencia Provincial de Salamanca — Španělsko) — Asociación de Consumidores Independientes de Castilla y León v. Anuntis Segundamano España SL
(Věc C-413/12) (1)
(Řízení o předběžné otázce - Směrnice 93/13/EHS - Žaloba na zdržení se jednání podaná regionálním sdružením na ochranu spotřebitelů - Místně příslušný soud - Nemožnost podat opravný prostředek proti rozhodnutí, jímž prvostupňový soud vyslovil svou nepříslušnost - Procesní autonomie členských států - Zásada rovnocennosti a zásada efektivity)
2014/C 45/21
Jednací jazyk: španělština
Předkládající soud
Audiencia Provincial de Salamanca
Účastnice původního řízení
Žalobkyně: Asociación de Consumidores Independientes de Castilla y León
Žalovaná: Anuntis Segundamano España SL
Předmět věci
Žádost o rozhodnutí o předběžné otázce — Audiencia Provincial de Salamanca — Španělsko — Výklad článků 4, 12, 114 a 169 SFEU, článku 38 Listiny základních práv Evropské unie (Úř. věst. 2000, C 364, s. 1) a směrnice Rady 93/13/EHS ze dne 5. dubna 1993 o nepřiměřených podmínkách ve spotřebitelských smlouvách (Úř. věst. L 95, s. 29; Zvl. vyd. 15/02, s. 288) — Přiměřené a účinné prostředky k ukončení používání zneužívajících klauzulí — Preventivní kolektivní žaloba podaná sdružením na ochranu spotřebitelů, jejímž cílem je zakázat podnikateli používání zneužívajících klauzulí — Vnitrostátní pravidla občanského práva procesního stanovící příslušnost soudu, v jehož obvodě má sídlo žalovaný — Vnitrostátní právní předpisy vylučující jakýkoli opravný prostředek proti usnesení o místní nepříslušnosti
Výrok
Směrnice Rady 93/13/EHS ze dne 5. dubna 1993 o nepřiměřených podmínkách [zneužívajících klauzulích] ve spotřebitelských smlouvách, jakož i zásada efektivity a zásada rovnocennosti, musí být vykládány v tom smyslu, že nebrání takové právní úpravě členského státu, jako je úprava dotčená ve věci v původním řízení, podle níž musí být žaloby na zdržení se jednání podávané sdruženími na ochranu spotřebitelů podány u soudu, v jehož obvodě se nachází provozovna či sídlo žalovaného, a podle níž nelze proti rozhodnutí soudu prvního stupně, jímž vyslovil svou místní nepříslušnost, podat opravný prostředek.
(1) Úř. věst. C 379, 8.12.2012.
Full & Egal Universal Law Academy