3.3.2012
SV
Europeiska unionens officiella tidning
C 65/10
Överklagande ingett den 17 januari 2012 av Gino Trevisanato av det beslut som tribunalen (sjunde avdelningen) meddelade den 13 december 2011 i mål T-510/11, Gino Trevisanato mot Europeiska kommissionen
(Mål C-25/12 P)
2012/C 65/20
Rättegångsspråk: italienska
Parter
Klagande: Gino Trevisanato (ombud: L. Sulfaro, avvocato)
Övrig part i målet: Europeiska kommissionen
Klagandens yrkanden
Klaganden yrkar att domstolen ska
—
i sin helhet ogiltigförklara det beslut som meddelades av tribunalen (sjunde avdelningen) den 13 december 2011 och slå fast att tribunalen är behörig och att de yrkanden som klaganden framfört inom ramen för sin passivitetstalan av den 29 september 2011 mot Europeiska kommissionen enligt artikel 265.3 FEUF kan tas upp till sakprövning,
—
till följd av att ovannämnda yrkande bifalls, i första hand avgöra målet i sak och förplikta den part som tappar målet att ersätta rättegångskostnaderna, och i andra hand, återförvisa målet till tribunalen för avgörande i sak.
Grunder och huvudargument
Klaganden gör gällande tre grunder till stöd för sina yrkanden.
För det första är det överklagade beslutet oriktigt i sak på grund av att tribunalen missuppfattat ansökan. Klaganden har nämligen inte yrkat att tribunalen ska slå fast att kommissionen rättsstridigt har underlåtit att ta ställning i form av ett motiverat yttrande i den mening som avses i artikel 258 FEUF, till frågan huruvida direktiv 89/59/EG (1) om tillnärmning av medlemsstaternas lagstiftning om kollektiva uppsägningar felaktigt införlivats med den italienska rättsordningen, vilket antas i det överklagade beslutet. Klaganden hade istället yrkat att tribunalen skulle slå fast att kommissionen rättsstridigt underlåtit att agera, då kommissionen är behörig att fastställa och meddela klaganden en rättsligt bindande ståndpunkt avseende den ansökan som fyra år efter klagomålet upprepades den 11 juli 2011 och som gällde rätten för anställda i ledande befattningar till skydd enligt direktiv 98/59/EG om kollektiva uppsägningar, en rätt som klaganden inte tillerkänts av de italienska domstolarna, när denne blivit föremål för denna typ av uppsägning av IBM i Italien.
Tribunalen gjorde vidare en oriktig bedömning när den fann att den saknade behörighet, på grundval av domstolens beslut av den 26 oktober 1995 i de förenade målen C-199/94 P och C-200/94 P, Pevasa och Inpesca. Denna rättspraxis saknade betydelse på grund av olikheterna vad gäller de faktiska omständigheterna.
Tribunalen har slutligen åsidosatt rättegångsreglerna och artikel 47 i stadgan om de grundläggande rättigheterna genom att inte delge svaranden ansökan, offentliggöra den i officiella tidningen och höra generaladvokaten.
(1) EGT L 225, s. 16
Full & Egal Universal Law Academy