28.4.2012
FI
Euroopan unionin virallinen lehti
C 126/9
Ennakkoratkaisupyyntö, jonka Bundesgerichtshof (Saksa) on esittänyt 24.2.2012 — Wim J. J. Slot v. 3 H Camping-Center Heinsberg GmbH
(Asia C-98/12)
2012/C 126/17
Oikeudenkäyntikieli: saksa
Ennakkoratkaisua pyytänyt tuomioistuin
Bundesgerichtshof
Pääasian asianosaiset
Kantaja: Wim J. J. Slot
Vastaaja: 3 H Camping-Center Heinsberg GmbH
Ennakkoratkaisukysymykset
1)
Onko kyse asetuksen N:o 44/2001 (1) 15 artiklan 1 kohdan c alakohdassa tarkoitetusta kuluttaja-asiasta silloin, kun elinkeinonharjoittaja suuntaa toimintansa toiseen jäsenvaltioon internet-sivustonsa sisällön avulla ja kuluttaja, jonka kotipaikka on kyseisessä jäsenvaltiossa, siirtyy internet-sivustolla olevia ohjeita seuraten paikkaan, johon elinkeinonharjoittaja on sijoittautunut, ja kun osapuolet allekirjoittavat siellä sopimuksen
vai
edellytetäänkö mainitussa 15 artiklan 1 kohdan c alakohdassa tällaisessa tapauksessa sopimuksen tekemistä etämyyntisopimuksille ominaisia menettelyjä noudattaen?
2)
Jos 15 artiklan 1 kohdan c alakohtaa on tulkittava siten, että sopimus on tällaisessa tapauksessa lähtökohtaisesti tehtävä etämyyntisopimuksille ominaisia menettelyjä noudattaen,
onko asetuksen N:o 44/2001 15 artiklan 1 kohdan c alakohdan ja 16 artiklan 2 kohdan mukaisella kuluttajan kotipaikan tuomioistuimella toimivalta sen perusteella, että sopimuspuolet tekevät etämyyntisopimuksille ominaisia menettelyjä noudattaen esisopimuksen, joka myöhemmin johtaa suoraa edellä mainitun sopimuksen tekemiseen?
(1) Tuomioistuimen toimivallasta sekä tuomioiden tunnustamisesta ja täytäntöönpanosta siviili- ja kauppaoikeuden alalla 22.12.2000 annettu neuvoston asetus (EY) N:o 44/2001 (EYVL 2001, L 12, s. 1).
Full & Egal Universal Law Academy