16.2.2013
FI
Euroopan unionin virallinen lehti
C 46/13
Ennakkoratkaisupyyntö, jonka Kúria (Unkari) on esittänyt 19.11.2012 — OTP Bank Nyilvánosan Működő Részvénytársaság v. Hochtief Solution AG
(Asia C-519/12)
2013/C 46/24
Oikeudenkäyntikieli: unkari
Ennakkoratkaisua pyytänyt tuomioistuin
Kúria
Pääasian asianosaiset
Valittaja: OTP Bank Nyilvánosan Működő Részvénytársaság
Vastapuoli: Hochtief Solution AG
Ennakkoratkaisukysymys
Onko 22.12.2000 annetun neuvoston asetuksen (EY) N:o 44/2001 (1) 5 artiklan 1 alakohdan a alakohdassa tarkoitetuksi sopimusta koskevaksi asiaksi katsottava — kun asianosaisten välillä ei ole välitöntä sopimussuhdetta — sitoumukseen perustuva vaade, jonka valittajana oleva luotonantajayhtiö on kohdistanut (ulkomaiseen) yhtiöön, joka on velallisena olevan yhtiön osakas ja jolla on asiassa kyseessä olevalla ajanjaksolla ollut siinä täyden määräysvallan takaava valta-asema, ja jossa se väittää, että jälkimmäinen yhtiö on velvollinen vastaamaan määräysvallassaan olevan yhtiön veloista?
(1) Tuomioistuimen toimivallasta sekä tuomioiden tunnustamisesta ja täytäntöönpanosta siviili- ja kauppaoikeuden alalla 22.12.2000 annettu neuvoston asetus (EY) N:o 44/2001 (EYVL L 12, s. 1).
Full & Egal Universal Law Academy