3.11.2014
FI
Euroopan unionin virallinen lehti
C 388/10
Unionin yleisen tuomioistuimen tuomio 23.9.2014 – Nuna International v. SMHV – Nanu-Nana Joachim Hoepp (nuna)
(Asia T-195/12) (1)
((Yhteisön tavaramerkki - Väitemenettely - Hakemus kuviomerkin nuna rekisteröimiseksi yhteisön tavaramerkiksi - Aikaisemmat yhteisön tavaramerkeiksi rekisteröidyt sanamerkit NANA ja NANU-NANA - Suhteellinen hylkäysperuste - Sekaannusvaaraa ei ole - Tavarat eivät ole samankaltaisia - Asetuksen (EY) N:o 207/2009 8 artiklan 1 kohdan b alakohta))
2014/C 388/11
Oikeudenkäyntikieli: englanti
Asianosaiset
Kantaja: Nuna International BV (Erp, Alankomaat) (edustaja: asianajaja A. Alpera Plazas, avocat)
Vastaaja: sisämarkkinoiden harmonisointivirasto (tavaramerkit ja mallit) (SMHV) (asiamies: V. Melgar)
Vastapuoli SMHV:n valituslautakunnassa ja väliintulija unionin yleisessä tuomioistuimessa: Nanu-Nana Joachim Hoepp GmbH & Co. KG (Bremen, Saksa) (edustaja: asianajaja A. Nordemann)
Oikeudenkäynnin kohde
Kanne SMHV:n ensimmäisen valituslautakunnan 15.2.2012 tekemästä päätöksestä (asia R 476/2011-1), joka koskee Nanu-Nana Joachim Hoepp GmbH & Co. KG:n ja Nuna International BV:n välistä väitemenettelyä.
Tuomiolauselma
1)
Sisämarkkinoiden harmonisointivirasto (tavaramerkit ja mallit) (SMHV) ensimmäisen valituslautakunnan 15.2.2012 tekemä päätös (asia R 476/2011-1), joka koskee Nanu-Nana Joachim Hoepp GmbH & Co. KG:n ja Nuna International BV:n välistä väitemenettelyä, kumotaan siltä osin kuin se koskee tavaroiden ja palvelujen kansainvälistä luokitusta tavaramerkkien rekisteröimistä varten koskevan, 15.6.1957 tehdyn Nizzan sopimuksen, sellaisena kuin se on tarkistettuna ja muutettuna, mukaiseen luokkaan 12 ”Lastenrattaat; lastenrattaat; lasten turvaistuimet autoihin” kuuluvia tavaroita ja luokkaan 20 kuuluvia tavaroita ”vauvojen kävelytuet” ja ”vauvojen ja lasten unipussit”.
2)
Kanne hylätään muilta osin.
3)
Osapuolet vastaavat omista oikeudenkäyntikuluistaan.
(1) EUVL C 209, 14.7.2012.
Full & Egal Universal Law Academy