14.4.2012
DA
Den Europæiske Unions Tidende
C 109/17
Sag anlagt den 20. januar 2012 — Vardar mod KHIM — Joker (pingulina)
(Sag T-32/12)
2012/C 109/38
Stævningen er affattet på engelsk
Parter
Sagsøger: Muslahadin Vardar (Löhne, Tyskland) (ved advokaterne I. Höfener og M. Boden)
Sagsøgt: Kontoret for Harmonisering i det Indre Marked (Varemærker og Design) (KHIM)
Den anden part i sagen for appelkammeret: Joker, Inc. (Allen, De Forenede Stater)
Sagsøgerens påstande
—
Afgørelse truffet den 17. november 2011 af Fjerde Appelkammer ved Kontoret for Harmonisering i det Indre Marked (Varemærker og Design) (sag R 475/2011-4) annulleres og ændres således, at indsigelsen forkastes og sagsøgerens ansøgning om registrering som EF-varemærke imødekommes.
—
Harmoniseringskontoret tilpligtes at betale sagens omkostninger.
Søgsmålsgrunde og væsentligste argumenter
Ansøger om EF-varemærket: Muslahadin Vardar
Det omhandlede EF-varemærke: Figurmærket »pingulina« i orange, violet, blå, grøn, gul og sort for varer i klasse 20, 24 og 25 — EF-varemærkeansøgning nr. 8402992
Indehaver af det i indsigelsessagen påberåbte varemærke eller tegn: Joker, Inc.
Det i indsigelsessagen påberåbte varemærke eller tegn: Indsigelsen var bl.a. støttet på den internationale varemærkeregistrering nr. 537386A af figurmærket »PINGU« i sort og hvid for varer i bl.a. klasse 20, 24 og 25
Indsigelsesafdelingens afgørelse: Indsigelsen taget til følge i sin helhed og afslag på EF-varemærkeansøgningen
Appelkammerets afgørelse: Afslag på klagen
Søgsmålsgrunde: Tilsidesættelse af artikel 8, stk. 1, litra b), i Rådets forordning nr. 207/2009, idet appelkammeret fejlagtigt konkluderede, at der var en risiko for forveksling mellem det ansøgte varemærke og de ældre varemærker.
Full & Egal Universal Law Academy