14.7.2012
DA
Den Europæiske Unions Tidende
C 209/10
Sag anlagt den 8. maj 2012 — Euro-Link Consultants og European Profiles mod Kommissionen
(Sag T-199/12)
2012/C 209/16
Processprog: engelsk
Parter
Sagsøgere: Euro-Link Consultants Ltd (Bukarest, Rumænien) og European Profiles SA (Athen, Grækenland) (ved advokat S. Pappas)
Sagsøgt: Europa-Kommissionen
Sagsøgernes påstande
—
Afgørelsen af 28. februar 2012, truffet af kontrakt- og finansafdelingen under Den Europæiske Unions delegation i Ukraine, der anfægtes i dette søgsmål, i forbindelse med udbudsproceduren EuropeAid/131567/C/SER/UA vedrørende »Krim turisme diversificering og støtte projektet« samt efterfølgende afgørelser fra samme myndighed og generaldirektøren for Europa-Kommissionens Generaldirektorat for Udvikling i denne sag, annulleres.
—
Kommissionen tilpligtes at betale sagens omkostninger.
Søgsmålsgrunde og væsentligste argumenter
Til støtte for søgsmålet har sagsøgerne anført tre anbringender.
1)
Første anbringende om en tilsidesættelse af det grundlæggende processuelle krav om begrundelse
—
Retspraksis og lovgivningen pålægger Kommissionen en pligt til at forklare fordelene ved det valgte bud klart, i stedet for blot at bestride det bevis, som sagsøgerne har fremlagt. En god forvaltning bør undersøge og behandle argumenterne korrekt, så meget desto mere når forskellige skærpende faktorer forstærker dette krav.
2)
Andet anbringende om en tilsidesættelse af det grundlæggende processuelle krav om at overholde den gældende procedure
—
Den evalueringsprocedure, som udvalget fulgte, var behæftet med fejl, hvilket Kommissionen var bekendt med og ikke tog hensyn til, før den offentliggjorde resultaterne. De efterfølgende afgørelser var derfor ulovlige i det omfang de var baseret på resultatet af disse fejl.
3)
Tredje anbringende om tilsidesættelse af ligebehandling og magtmisbrug
Den ulovlige procedure blev kun anvendt overfor sagsøgerne i strid med princippet om forbud mod forskelsbehandling. Det fremgår også, at det eneste formål med den ulovlige procedure var at fjerne sagsøgerne fra førstepladsen på evalueringslisten.
Full & Egal Universal Law Academy