25.8.2014
FI
Euroopan unionin virallinen lehti
C 282/8
Unionin tuomioistuimen tuomio (kolmas jaosto) 19.6.2014 (Bundespatentgerichtin (Saksa) esittämä ennakkoratkaisupyyntö) – Bayer CropScience AG v. Deutsches Patent- und Markenamt
(Asia C-11/13) (1)
((Ennakkoratkaisupyyntö - Patenttioikeus - Kasvinsuojeluaineet - Lisäsuojatodistus - Asetus (EY) N:o 1610/96 - 1 ja 3 artikla - Käsitteet ”tuote” ja ”tehoaine” - Suoja-aine))
2014/C 282/11
Oikeudenkäyntikieli: saksa
Ennakkoratkaisua pyytänyt tuomioistuin
Bundespatentgericht
Pääasian asianosaiset
Kantaja: Bayer CropScience AG
Vastaaja: Deutsches Patent- und Markenamt
Tuomiolauselma
Kasvinsuojeluaineiden lisäsuojatodistuksen käyttöön ottamisesta 23.7.1996 annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EY) N:o 1610/96 1 artiklan 8 alakohdassa ja 3 artiklan 1 kohdassa olevaa käsitettä ”tuote” sekä kyseisen asetuksen 1 artiklan 3 alakohdassa olevaa käsitettä ”tehoaine” on tulkittava siten, että näiden käsitteiden soveltamisalaan voi kuulua aine, joka on tarkoitettu käytettäväksi suoja-aineena, kun sillä on oma toksinen, fytotoksinen tai kasvinsuojelullinen vaikutuksensa.
(1) EUVL C 86, 23.3.2013.
Full & Egal Universal Law Academy