15.9.2014
FI
Euroopan unionin virallinen lehti
C 315/17
Unionin tuomioistuimen tuomio (seitsemäs jaosto) 10.7.2014 (Helsingborgs tingsrättin (Ruotsi) esittämä ennakkoratkaisupyyntö) – rikosoikeudenkäynti Lars Ivanssonia, Carl-Rudolf Palmgrenia, Kjell Otto Pehrssonia ja Håkan Rosengreniä vastaan
(Asia C-307/13) (1)
((Ennakkoratkaisupyyntö - Sisämarkkinat - Direktiivi 98/34/EY - 8 artiklan 1 kohdan kolmas alakohta - Teknisiä standardeja ja määräyksiä koskevien tietojen toimittamisessa noudatettava menettely - Teknisen määräyksen käsite - Munivat kanat - Teknisen määräyksen voimaantulon osalta alun perin suunnitellun soveltamisaikataulun lyhentäminen - Ilmoitusvelvollisuus - Edellytykset - Toisistaan eroavat kieliversiot))
2014/C 315/24
Oikeudenkäyntikieli: ruotsi
Ennakkoratkaisua pyytänyt tuomioistuin
Helsingborgs tingsrätt
Rikosoikeudenkäynnin asianosaiset pääasiassa
Lars Ivansson, Carl-Rudolf Palmgren, Kjell Otto Pehrsson ja Håkan Rosengren
Tuomiolauselma
1)
Teknisiä standardeja ja määräyksiä ja tietoyhteiskunnan palveluja koskevia määräyksiä koskevien tietojen toimittamisessa noudatettavasta menettelystä 22.6.1998 annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivin 98/34/EY, sellaisena kuin se on muutettuna 20.7.1998 annetulla Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivillä 98/48/EY, 8 artiklan 1 kohdan kolmannessa alakohdassa säädetty velvollisuus tehdä ilmoitus Euroopan komissiolle koskee voimaantulopäivää, jonka kansalliset viranomaiset ovat lopulta valinneet pääasiassa kyseessä olevan kaltaiselle kansalliselle toimenpiteelle, jossa säädetään munivien kanojen pitämisestä kasvatusoloissa, jotka täyttävät niiden pesiä, orsia ja hiekkakylpyjä koskevat tarpeet, ja jolla pyritään pitämään niiden kuolleisuus ja käyttäytymishäiriöt alhaisella tasolla, mikäli mainitun kansallisen toimenpiteen soveltamisaikataulua on todella muutettu ja muutos on huomattava, minkä tarkistaminen on ennakkoratkaisua pyytäneen tuomioistuimen tehtävä.
2)
Siinä tapauksessa, että direktiivin 98/34, sellaisena kuin se on muutettuna direktiivillä 98/48, 8 artiklan 1 kohdan kolmannessa alakohdassa säädetty velvollisuus tehdä ilmoitus Euroopan komissiolle koskee kansallisen teknisen määräyksen soveltamisaikataulun lyhentämistä, tällaisen ilmoituksen tekemättä jättäminen aiheuttaa sen, ettei kyseistä kansallista toimenpidettä voida soveltaa, joten siihen ei voida vedota yksityisiä vastaan.
(1) EUVL C 215, 27.7.2013.
Full & Egal Universal Law Academy