4.5.2013
FI
Euroopan unionin virallinen lehti
C 129/11
Kanne 11.3.2013 — Euroopan komissio v. Unkari
(Asia C-115/13)
2013/C 129/20
Oikeudenkäyntikieli: unkari
Asianosaiset
Kantaja: Euroopan komissio (asiamiehet: C. Barslev ja A. Sipos)
Vastaaja: Unkari
Vaatimukset
Komissio vaatii unionin tuomioistuinta toteamaan, että
—
Unkari ei ole noudattanut direktiivin 92/83/ETY (1) 19–21 artiklan, 22 artiklan 7 kohdan ja direktiivin 92/84/ETY (2) 3 artiklan 1 kohdan noudattamisen edellyttämiä velvoitteitaan, koska se on antanut ja pitänyt voimassa säännöksiä, joiden mukaan näissä kansallisissa säännöksissä määritellyissä tilanteissa
—
yksityisen asiakkaan tilauksesta tislaamossa valmistetun etyylialkoholin valmisteveroksi on vahvistettu 0 HUF
—
yksityisten valmistama etyylialkoholi vapautetaan valmisteverosta
—
Unkari on velvoitettava korvaamaan oikeudenkäyntikulut.
Oikeudelliset perusteet ja pääasialliset perustelut
Alkoholin ja alkoholijuomien valmisteverojen rakenteiden yhdenmukaistamisesta 19.10.1992 annetun neuvoston direktiivin 92/83/ETY 109 artiklan mukaan Unkari on velvollinen soveltamaan tislattuihin alkoholeihin erillistä direktiivin ja erityisesti sen 21 artiklan mukaisesti vahvistetun veron määrää ja pitämään voimassa kansallisen sääntelyn, joka on artiklan vaatimusten mukainen. Direktiivin 22 artiklassa on säännökset niitä tilanteita varten, joissa jäsenvaltiot voivat soveltaa kansalliseen verokantaan nähden alennettuja veroja.
Valmisteveroista ja valmisteverojen alaisten tuotteiden myyntiä koskevista erillisistä säännöksistä vuonna 2003 annetun Unkarin lain nro CXXVII (a jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól szóló 2003. évi CXXII. Törveny) 64 §:n 3 momentin mukaan yksityisten raaka-aineen tuottajien lukuun yksityisen toimittamasta raaka-aineesta tislaamalla valmistetusta alkoholista kannetaan 0 HUF suuruinen valmistevero aina 50 litran vuotuiseen määrään saakka.. Direktiivissä ei kuitenkaan sallita alennettua valmisteveroa, joka on yli 50 prosenttia alhaisempi kuin normaali valmisteverokanta.
Lisäksi tässä kansallisessa laissa säädetään, että yksityisten tislaamalla valmistama etyylialkoholi vapautetaan valmisteverosta 50 litran osalta vuodessa. Direktiivissä 92/83/ETY ei ole säännöksiä tällaisen kotona valmistetun etyylialkoholin vapauttamisesta valmisteverosta, minkä vuoksi komissio katsoo, ettei kansallisella tasolla voida ottaa käyttöön vapautusta direktiivin säännöksiä rikkomatta. Jos unionin lainsäätäjä oli halunnut tarjota tämän mahdollisuuden, tästä olisi direktiivissä nimenomainen säännös. Direktiivissä sallitaan vapautus valmisteverosta ainoastaan yksityisten käyttämällä valmistaman oluen, viinin tai muiden tällä tavoin valmistettujen kuohumattomien tai kuohuvien juomien osalta.
(1) Alkoholin ja alkoholijuomien valmisteverojen rakenteiden yhdenmukaistamisesta 19.10.1992 annettu neuvoston direktiivi 92/83/ETY (EYVL L 316, s. 21).
(2) Alkoholin ja alkoholijuomien valmisteverojen määrien lähentämisestä 19.10.1992 annettu neuvoston direktiivi 92/84/ETY (EYVL L 316, s. 29).
Full & Egal Universal Law Academy