26.10.2013
FI
Euroopan unionin virallinen lehti
C 313/10
Valitus, jonka Delphi Technologies, Inc. on tehnyt 7.8.2013 unionin yleisen tuomioistuimen (kuudes jaosto) asiassa T-515/11, Delphi Technologies, Inc. v. sisämarkkinoiden harmonisointivirasto (tavaramerkit ja mallit) (SMHV), 6.6.2013 antamasta tuomiosta
(Asia C-448/13 P)
2013/C 313/19
Oikeudenkäyntikieli: englanti
Asianosaiset
Valittaja: Delphi Technologies, Inc. (edustajat: Rechtsanwalt C. Albrecht ja Rechtsanwalt J. Heumann)
Muu osapuoli: sisämarkkinoiden harmonisointivirasto (tavaramerkit ja mallit) (SMHV)
Vaatimukset
—
On kumottava unionin yleisen tuomioistuimen asiassa T-515/11 6.6.2013 antama tuomio, kumottava riidanalainen päätös siltä osin kuin sillä hylättiin kantajan tekemä valitus tutkijan 25.8.2010 tekemästä päätöksestä, ja velvoitettava SMHV korvaamaan oikeudenkäyntikulut.
Oikeudelliset perusteet ja pääasialliset perustelut
Valitus koskee unionin yleisen tuomioistuimen kuudennen jaoston asiassa T-515/11 antamaa tuomiota, jolla hylättiin kanne, jossa vaadittiin kumoamaan toisen valituslautakunnan päätös, jossa vahvistettiin tavaramerkin ”INNOVATION FOR THE REAL WORLD” rekisteröintiä yhteisön tavaramerkiksi koskevan hakemuksen hylkääminen.
Valitus perustuu kolmeen valitusperusteeseen:
1)
Unionin yleinen tuomioistuin rikkoi yhteisön tavaramerkistä annetun asetuksen (1) 7 artiklan 1 kohdan b alakohtaa, koska se ei määritellyt kohdeyleisöä ja sen valistuneisuuden astetta asianmukaisesti. Tavarat on suunnattu yksinomaan ammattilaisille, joiden valistuneisuuden aste mainoslauseiden suhteen on korkea.
2)
Unionin yleinen tuomioistuin rikkoi yhteisön tavaramerkistä annetun asetuksen 7 artiklan 1 kohdan b alakohtaa lisäksi soveltamalla liian tiukkoja perusteita arvioidessaan, oliko tavaramerkki, jonka rekisteröintiä haettiin, erottamiskykyinen.
3)
Kolmanneksi unionin yleinen tuomioistuin loukkasi yhdenvertaisen kohtelun ja hyvän hallinnon yleisiä periaatteita, jotka ovat unionin asianmukaisen hallinnon perusperiaatteita. Pitäisi ottaa huomioon se, että SMHV on aiemmin rekisteröinyt mainoslauseita, joilla on sama rakenne ja joihin sisältyy sana ”INNOVATION”, vaikka aiemmat päätökset eivät ole sitovia.
Valittaja toteaa, että riidanalainen päätös on tämän vuoksi kumottava ja mainoslauseen ”INNOVATION FOR THE REAL WORLD” luontainen erottamiskyky vahvistettava.
(1) Yhteisön tavaramerkistä 27.2.2009 annettu neuvoston asetus (EY) N:o 207/2009 (EUVL L 78, s. 1).
Full & Egal Universal Law Academy