16.6.2014
DA
Den Europæiske Unions Tidende
C 184/11
Anmodning om præjudiciel afgørelse indgivet af Amtsgericht Rüsselsheim (Tyskland) den 12. marts 2014 — Peggy Kieck mod Condor Flugdienst GmbH
(Sag C-118/14)
2014/C 184/15
Processprog: tysk
Den forelæggende ret
Amtsgericht Rüsselsheim
Parter i hovedsagen
Sagsøger: Peggy Kieck
Sagsøgt: Condor Flugdienst GmbH
Præjudicielle spørgsmål
1)
Består der i henhold til forordningens (1) artikel 7 et krav på kompensation, når det bookede fly afgår med mere end tre timers forsinkelse, og passageren bliver ombooket til et fly med et andet luftfartsselskab, hvorved forsinkelsen på den oprindelige flyvnings ankomst bliver væsentligt reduceret, selv om både den oprindelige flyvning og erstatningsflyvningen ankommer til den oprindelige destination med langt mere end tre timers forsinkelse?
2)
Såfremt det første spørgsmål besvares bekræftende, er det således afgørende om det tidsrum på 5 timer, der er anført i artikel 6, stk. 1, nr. iii), der henviser til forordningens artikel 8, stk. 1, er overskredet eller ej?
3)
Har det en betydning, hvorvidt ombookingen bliver foretaget selvstændigt af passageren eller med bistand fra sagsøgte?
(1) Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 261/2004 af 11.2.2004 om fælles bestemmelser om kompensation og bistand til luftfartspassagerer ved boardingafvisning og ved aflysning eller lange forsinkelser og om ophævelse af forordning (EØF) nr. 295/91 (EUT L 46, s. 1).
Full & Egal Universal Law Academy