5.5.2014
FI
Euroopan unionin virallinen lehti
C 135/28
Kanne 12.3.2014 – Ison-Britannian ja Pohjois-Irlannin yhdistynyt kuningaskunta v. Euroopan parlamentti ja Euroopan unionin neuvosto
(Asia C-121/14)
2014/C 135/33
Oikeudenkäyntikieli: englanti
Asianosaiset
Kantaja: Ison-Britannian ja Pohjois-Irlannin yhdistynyt kuningaskunta (asiamiehet: M. Holt ja D.J. Rhee, Barrister)
Vastaajat: Euroopan parlamentti ja Euroopan unionin neuvosto
Vaatimukset
—
Verkkojen Eurooppa -välineen perustamisesta sekä asetuksen (EU) N:o 913/2010 muuttamisesta ja asetusten (EY) N:o 680/2007 ja (EY) N:o 67/2010 kumoamisesta 11.12.2013 annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen N:o 1316/2013 (1) 29 artikla ja liite II on kumottava siltä osin kuin niissä laajennetaan Lontoon ulkopuolelle asetuksen (EU) N:o 913/2010 alkuperäisessä liitteessä oleva käytävä 2 (nyt Pohjanmeri–Välimeri-käytävä), ja
—
Euroopan parlamentti ja Euroopan unionin neuvosto on velvoitettava korvaamaan oikeudenkäyntikulut.
Oikeudelliset perusteet ja pääasialliset perustelut
Kanteen kohteena olevalla toimella muutetaan kilpailukykyisen tavaraliikenteen eurooppalaisesta rautatieverkosta 22.9.2010 annettua Euroopan parlamentin ja neuvoston asetusta (EU) N:o 913/2010 (2) siten, että kyseisen asetuksen liitteessä olevat ensimmäiset tavaraliikennekäytävät on korvattu riidanalaisen asetuksen liitteessä II olevilla ensimmäisillä tavaraliikennekäytävillä.
Yksi tämän muutoksen seurauksista on se, että Yhdistyneen kuningaskunnan on osallistuttava Pohjanmeri–Välimeri–tavaraliikennekäytävän perustamiseen perustamalla 10.11.2016 mennessä reittejä Lontoon ja käytävän varrella sijaitsevien jäsenvaltioiden välille ja 20.11.2018 mennessä reitit Lontoosta Glasgow’hun, Edinburghiin, Southamptoniin ja Felixstoween. Yhdistynyt kuningaskunta ei ole hyväksynyt tätä asetuksessa (EU) 913/2010 säädetyn alkuperäisen käytävän laajentamista.
Tämän vuoksi Yhdistynyt kuningaskunta on nostanut kanteen seuraavin perustein:
a)
Ensimmäisten tavaraliikennekäytävien laajennusten, joista säädetään riidanalaisen asetuksen 29 artiklassa, tarkoituksena on SEUT 170 artiklan mukaisten Euroopan laajuisia verkkoja liikenteen alalla koskevien tavoitteiden toteuttaminen. Näin ollen, ja koska SEUT 170–172 artikla ovat tällaisia toimenpiteitä koskevia erityismääräyksiä, voidaan näistä toimenpiteistä päättää ainoastaan kyseisten säännösten mukaisesti.
b)
Ensimmäisiin tavaraliikennekäytäviin riidanalaisen asetuksen 29 artiklalla tehdyt laajennukset a) ovat (SEUT 171 artiklan 1 kohdassa tarkoitettuja) yhteistä etua koskevia hankkeita ja b) koskevat jokaisen niiden perustamiseen velvollisen jäsenvaltion aluetta. Tällä perusteella laajennuksista on Yhdistyneen kuningaskunnan osalta päätetty ilman SEUT 172 artiklan toisen kohdan edellyttämää hyväksyntää, joka tarvitaan jäsenvaltiolta, jonka aluetta hanke koskee.
c)
Riidanalaisen asetuksen liite II, jonka mukaan Yhdistyneen kuningaskunnan on osallistuttava Pohjanmeri–Välimeri-tavaraliikennekäytävän perustamiseen alueellaan i) Lontoon ulkopuolelle (eli Glasgow’hun, Edinburghiin, Felixstoween ja Southamptoniin) tai ii) ylipäätään millä tahansa tavalla, on erotettavissa liitteen II muusta osasta. Tämän lisäksi ja joka tapauksessa riidanalaisen asetuksen liite II kokonaisuudessaan (ja 29 artikla) on erillinen osa asetusta.
(1) EUVL L 348, s. 129
(2) EUVL L 276, s. 22
Full & Egal Universal Law Academy