22.9.2014
FI
Euroopan unionin virallinen lehti
C 329/10
Kanne 28.7.2014 – Euroopan parlamentti v. Euroopan unionin neuvosto
(Asia C-363/14)
2014/C 329/12
Oikeudenkäyntikieli: ranska
Asianosaiset
Kantaja: Euroopan parlamentti (asiamiehet: F. Drexler, A. Caiola, M. Pencheva)
Vastaaja: Euroopan unionin neuvosto
Vaatimukset
—
päätöksen 2009/935/YOS muuttamisesta siltä osin kuin on kyse niiden kolmansien valtioiden ja organisaatioiden luettelosta, joiden kanssa Europol tekee sopimuksia, 6.5.2014 annettu neuvoston täytäntöönpanopäätös 2014/269/EU (1) on kumottava
—
vastaaja on velvoitettava korvaamaan oikeudenkäyntikulut.
Oikeudelliset perusteet ja pääasialliset perustelut
Euroopan parlamentti vetoaa kanteensa tueksi kolmeen kanneperusteeseen.
Ensimmäiseksi Euroopan parlamentti riitauttaa sen, että neuvosto käytti virheellistä päätöksentekomenettelyä tehdäkseen päätöksen 2014/269/EU. Parlamentti päättelee tästä, että neuvosto rikkoi paitsi perussopimuksia myös olennaisia muotomääräyksiä.
Toiseksi Euroopan parlamentti väittää, että neuvosto käytti joko oikeusperustaa, joka oli kumottu Lissabonin sopimuksen voimaantullessa, tai johdettua oikeusperustaa, joka on unionin tuomioistuimen oikeuskäytännön nojalla lainvastainen.
Kolmanneksi parlamentin mukaan niiden kolmansien valtioiden ja organisaatioiden luettelo, joiden kanssa Europol tekee sopimuksia, kuuluu lainsäädännön alaan. Unionin lainsäätäjän olisi katsottava sen olevan lainsäädännön olennainen osa. Tämän vuoksi neuvoston käyttämä oikeusperusta ja menettely eivät ole oikeudellisesti asianmukaisia.
(1) EUVL L 138, s. 104.
Full & Egal Universal Law Academy