23.3.2015
FI
Euroopan unionin virallinen lehti
C 96/3
Ennakkoratkaisupyyntö, jonka Szombathelyi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság (Unkari) on esittänyt 18.12.2014 – Benjámin Dávid Nagy v. Vas Megyei Rendőr-főkapitányság
(Asia C-583/14)
(2015/C 096/04)
Oikeudenkäyntikieli: unkari
Ennakkoratkaisua pyytänyt tuomioistuin
Szombathelyi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság
Pääasian asianosaiset
Valittaja: Benjámin Dávid Nagy
Vastapuoli: Vas Megyei Rendőr-főkapitányság
Ennakkoratkaisukysymykset
1)
Onko Euroopan unionin toiminnasta tehdyn sopimuksen 18 artiklaa tulkittava siten, että sen kanssa on ristiriidassa pääasiassa kyseessä olevan kaltainen jäsenvaltion lainsäädäntö, jossa vahvistetun pääsäännön mukaan kyseisen jäsenvaltion maantieliikenteessä voidaan käyttää ainoastaan sellaisia moottoriajoneuvoja, jotka on varustettu mainitun jäsenvaltion viranomaisten myöntämällä liikenneluvalla ja rekisteritunnuksilla ja jonka mukaan henkilön, joka ei ole unionin oikeudessa tarkoitetulla tavalla työntekijä ja joka asuu mainitussa jäsenvaltiossa, on voidakseen vedota tästä pääsäännöstä sillä perusteella sallittuun poikkeukseen, että hän on saanut ajoneuvon käyttöönsä elinkeinonharjoittajalta, jonka kotipaikka on jossakin toisessa jäsenvaltiossa, kyettävä poliisin suorittamassa tarkastuksessa paikan päällä esittämään näyttö siitä, että hän täyttää kyseessä olevassa kansallisessa lainsäädännössä asetetut vaatimukset, uhalla, että hänelle määrätään sakko, johon ei sovelleta vapautusmahdollisuutta ja jonka määrä vastaa ajoneuvon rekisteröinnin laiminlyönnistä määrättävän sakon määrää?
2)
Onko SEUT 20 artiklan 2 kohdan a alakohtaa tulkittava siten, että sen kanssa on ristiriidassa pääasiassa kyseessä olevan kaltainen lainsäädäntö, jossa vahvistetun pääsäännön mukaan kyseisen jäsenvaltion maantieliikenteessä voidaan käyttää ainoastaan sellaisia moottoriajoneuvoja, jotka on varustettu mainitun jäsenvaltion viranomaisten myöntämällä liikenneluvalla ja rekisteritunnuksilla ja jonka mukaan henkilön, joka ei ole unionin oikeudessa tarkoitetulla tavalla työntekijä ja joka asuu mainitussa jäsenvaltiossa, on voidakseen vedota tästä pääsäännöstä sillä perusteella sallittuun poikkeukseen, että hän on saanut ajoneuvon käyttöönsä elinkeinonharjoittajalta, jonka kotipaikka on jossakin toisessa jäsenvaltiossa, kyettävä poliisin suorittamassa tarkastuksessa paikan päällä esittämään näyttö siitä, että hän täyttää kyseessä olevassa kansallisessa lainsäädännössä asetetut vaatimukset, uhalla, että hänelle määrätään sakko, johon ei sovelleta vapautusmahdollisuutta ja jonka määrä vastaa ajoneuvon rekisteröinnin laiminlyönnistä määrättävän sakon määrää?
Full & Egal Universal Law Academy