28.7.2014
BG
Официален вестник на Европейския съюз
C 245/20
Жалба, подадена на 5 май 2014 г. — Dyckerhoff Polska/Комисия
(Дело T-284/14)
2014/C 245/27
Език на производството: полски
Страни
Жалбоподател: Dyckerhoff Polska sp. z o.o. (Новини, Полша) (представител: K. Kowalczyk, radca prawny)
Ответник: Европейска комисия
Искания
Жалбоподателят иска от Общия съд:
—
да отмени Решение на Комисията от 5 септември 2013 година относно националните мерки за изпълнение за преходното безплатно разпределяне на квоти за емисии на парникови газове в съответствие с член 11, параграф 3 от Директива 2003/87/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 240, стр. 27).
Правни основания и основни доводи
В подкрепа на жалбата си жалбоподателят излага три правни основания.
1.
Първо правно основание:
—
Приетото решение е несъвместимо с правото на Съюза, и в частност с Директива 2003/87/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 13 октомври 2003 г. и с Решение 2010/2/ЕС на Комисията от 24 декември 2009 г.
2.
Второ правно основание:
—
Нарушен е принципът за равно третиране, доколкото единният коефициент за междусекторна корекция е установен на едно и също равнище за всички отрасли, без оглед на това, че отраслите, за които се смята, че са изложени на съществен риск от изтичане на въглерод, сред които е и отрасълът на производството на цимент, трябва да бъдат третирани различно от отраслите, за които не е налице такъв съществен риск,
нарушен е и принципът на пропорционалност.
3.
Трето правно основание:
—
Съгласно член 277 ДФЕС е недопустимо член 10а, параграф 5 от Директива 2003/87/ЕО и член 15, параграф 3 от Решение 2011/278/ЕС на Комисията, на основание на които е издадено обжалваното решение, да се прилагат без оглед на член 10а, параграфи 18 — 20 от Директива 2003/87/ЕО, член 16 от Решение 2011/278/ЕС на Комисията и Решение 2010/2/ЕС на Комисията, които потвърждават необходимостта от особен подход спрямо отраслите и подотраслите, за които се смята, че са изложени на съществен риск от изтичане на въглерод, и е недопустимо Европейската комисия да приема единен коефициент за междусекторна корекция за всички отрасли.
Full & Egal Universal Law Academy