11.8.2014
DA
Den Europæiske Unions Tidende
C 261/25
Sag anlagt den 7. maj 2014 — Bankia mod KHIM — Banco ActivoBank (Portugal) (Bankia)
(Sag T-323/14)
2014/C 261/48
Stævningen er affattet på engelsk
Parter
Sagsøger: Bankia, SA (Valencia, Spanien) (ved advokat F. De Barba)
Sagsøgt: Kontoret for Harmonisering i det Indre Marked (Varemærker og Design)
Den anden part i sagen for appelkammeret: Banco ActivoBank (Portugal), SA (Lissabon, Portugal)
Sagsøgerens påstande
—
Afgørelse truffet den 14. februar 2014 af Andet Appelkammer ved Kontoret for Harmonisering i det Indre Marked (Varemærker og Design) i sagerne R 649/2013-2 og R 744/2013-2 annulleres, således at EF-varemærkeansøgning nr. 1 0 1 25 284»BANKIA« imødekommes for alle varer og tjenesteydelser.
—
Indsigeren og/eller Harmoniseringskontoret tilpligtes at betale de omkostninger, der er opstået for sagsøgeren/klageren i forbindelse med dette søgsmål.
Søgsmålsgrunde og væsentligste argumenter
Ansøger om EF-varemærket: Bankia, SA
Det omhandlede EF-varemærke: Et figurmærke indeholdende ordbestanddelen »Bankia« for varer og tjenesteydelser i klasse 9, 16, 35, 36, 38, 41 og 45 — EF-varemærkeansøgning nr. 1 0 1 25 284
Indehaver af det i indsigelsessagen påberåbte varemærke eller tegn: Banco ActivoBank (Portugal), SA
Det i indsigelsessagen påberåbte varemærke eller tegn: Det nationale ordmærke »BANKY« for tjenesteydelser i klasse 36
Indsigelsesafdelingens afgørelse: Delvist medhold i indsigelsen
Appelkammerets afgørelse: Afslag på Bankia, SA’s klage, og klagen indgivet af Banco ActivoBank (Portugal), SA delvist taget til følge, således at der blevet givet afslag på registrering af det anfægtede varemærke for en bredere vifte af tjenesteydelser
Søgsmålsgrunde: Tilsidesættelse af artikel 8, stk. 1, litra b), i forordning nr. 207/2009
Full & Egal Universal Law Academy