17.11.2014
SV
Europeiska unionens officiella tidning
C 409/48
Talan väckt den 10 augusti 2014 – Pro Asyl mot Easo
(Mål T-617/14)
2014/C 409/68
Rättegångsspråk: tyska
Parter
Sökande: Pro Asyl Bundesweite Arbeitsgemeinschaft für Flüchtlinge e.V. (Frankfurt am Main, Tyskland) (ombud: advokaten S. Hilbrans)
Svarande: Europeiska stödkontoret för asylfrågor (Easo)
Yrkanden
Sökanden yrkar att tribunalen ska
—
ogiltigförklara de beslut som Easo meddelade den 10 juni 2014 (EASO/ED/2014/134) i den del sökanden nekades tillgång såväl till den operativa planen för satt skicka EU-asylstödgrupper till Bulgarien (”Operating Plan on Bulgaria”) som till det register över handlingar som ska föras i enlighet med artikel 11 i förordning nr 1049/2001.
Grunder och huvudargument
Till stöd för sin talan åberopar sökanden två grunder.
1.
Första grunden: Åsidosättande av sökandens rätt till information
Enligt sökanden föreligger vad gäller den aktuella ”Operating Plan on Bulgaria” ingen av de i artikel 4 i förordning (EG) nr 1049/2001 (1)angivna grunderna för undantag från den generella rätten till information.
Sökanden har härvidlag anfört att det i synnerhet inte går att åberopa skyddet för överläggningar i artikel 4.3 i förordning nr 1049/2001 för att vägra tillgång till handlingarna, eftersom den operativa planen redan är färdig.
Vidare är ”Operating Plan on Bulgaria” inte en handling som härrör från en tredje part i den mening som avses i artikel 4.4 i förordning nr 1049/2001, eftersom Easo och Republiken Bulgarien gemensamt står bakom denna plan. Således härrör ”Operating Plan on Bulgaria” inte från denna medlemsstat i den mening som avses i artikel 4.5 i förordning nr 1049/2001.
2.
Andra grunden: Åsidosättande av sökandens rätt till tillgång till registret
Sökanden har också gjort gällande att det angripna beslutet även ska ogiltigförklaras i den del sökanden inte erhöll tillgång till det elektroniska register över handlingar som ska föras i enlighet med artikel 11 i förordning nr 1049/2001 jämförd med artikel 11 i beslut nr 6 från Easo:s styrelse.
(1) Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1049/2001 av den 30 maj 2001 om allmänhetens tillgång till Europaparlamentets, rådets och kommissionens handlingar (EGT L 145, s. 43).
Full & Egal Universal Law Academy