2.3.2015
DA
Den Europæiske Unions Tidende
C 73/45
Appel iværksat den 31. december 2014 af Carlo De Nicola til prøvelse af Personalerettens dom af 11. november 2014 i sag F-55/08 RENV, De Nicola mod EIB
(Sag T-848/14 P)
(2015/C 073/56)
Processprog: italiensk
Parter
Appellant: Carlo De Nicola (Strassen, Luxembourg) (ved advokat L. Isola)
Den anden part i appelsagen: Den Europæiske Investeringsbank
Appellantens påstande
Appellanten har nedlagt påstand om, at den foreliggende appel tages til følge, således at den appellerede dom delvis ændres og henvisningen til artikel 270 TEUF slettes, domskonklusionens punkt 2 og 3 ophæves tillige med dommens præmis 16, 17, 18, 19, 22, 37, 41, 42, 45, 47, 48, 49, 51, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65 og 66. Sagen hjemvises til en anden afdeling ved Personaleretten med henblik på, at den i en anden sammensætning efter foranstaltningen af bevisoptagelsen på ny træffer afgørelse om de ophævede præmisser. Appellanten forbeholder sig retten til at fremlægge alle former for bevismateriale direkte og/eller på anden vis, som er relevant i forhold til de argumenter, som modparten fremfører til sit forsvar, herunder alle de dokumenter, som måtte være nødvendige med henblik på tilbagevisning af modpartens argumenter. Den Europæiske Investeringsbank tilpligtes at betale sagens omkostninger.
Søgsmålsgrunde og væsentligste argumenter
Den foreliggende appel er iværksat til prøvelse af Retten for EU-Personalesagers dom af 11. november 2014 i sag F-55/08 RENV, De Nicola mod EIB.
Til støtte for appellen gør appellanten følgende gældende:
1.
Personaleretten tog ikke stilling til en begæring om sletning af EIB’s bemærkninger og dokumenter.
2.
Manglende stillingtagen til indsigelsen mod formanden for dommerkollegiet.
3.
Fejlagtig fortolkning af dommen i sag T-37/10 P
4.
Manglende begrundelse eller mangelfuld begrundelse for så vidt angår konstateringen af psykisk chikane og afgørelsen om, at den bringes til ophør.
5.
Klageudvalget tilpligtes at træffe afgørelse om bedømmelsesrapporten for 2006.
6.
Det fastslå, at appellanten har en interesse i, at der træffes afgørelse om annullation af forfremmelserne for 2007 med henblik på at undgå, at de bliver endelige.
Full & Egal Universal Law Academy