15.5.2017
SV
Europeiska unionens officiella tidning
C 151/4
Domstolens dom (stora avdelningen) av den 14 mars 2017 (begäran om förhandsavgörande från Cour de cassation – Frankrike) – Asma Bougnaoui, Association de défense des droits de l’homme (ADDH) mot Micropole SA, tidigare Micropole Univers SA
(Mål C-188/15) (1)
((Begäran om förhandsavgörande - Socialpolitik - Direktiv 2000/78/EG - Likabehandling - Diskriminering på grund av religion eller övertygelse - Verkligt och avgörande yrkeskrav - Begrepp - En kunds önskemål att inte få tjänster utförda av en arbetstagare som bär muslimsk huvudduk))
(2017/C 151/05)
Rättegångsspråk: franska
Hänskjutande domstol
Cour de cassation
Parter i målet vid den nationella domstolen
Klagande: Asma Bougnaoui, Association de défense des droits de l’homme (ADDH)
Motpart: Micropole SA, tidigare Micropole Univers SA
Domslut
Artikel 4.1 i rådets direktiv 2000/78/EG av den 27 november 2000 om inrättande av en allmän ram för likabehandling i arbetslivet ska tolkas så, att en arbetsgivares vilja att ta hänsyn till en kunds önskemål om att de tjänster som arbetsgivaren tillhandahåller inte längre ska utföras av en arbetstagare som bär muslimsk huvudduk inte kan anses utgöra ett verkligt och avgörande yrkeskrav, i den mening som avses i den bestämmelsen.
(1) EUT C 221, 6.7.2015.
Full & Egal Universal Law Academy