8.5.2017
HR
Službeni list Europske unije
C 144/8
Presuda Suda (drugo vijeće) od 9. ožujka 2017. (zahtjev za prethodnu odluku koji je uputio Općinski sud u Novom Zagrebu – Hrvatska) – Ibrica Zulfikarpašić protiv Slavena Gajera
(Predmet C-484/15) (1)
((Zahtjev za prethodnu odluku - Pravosudna suradnja u građanskim stvarima - Uredba (EZ) br. 805/2004 - Europski ovršni naslov za nesporne tražbine - Uvjeti za izdavanje potvrde o europskom ovršnom naslovu - Pojam „sud” - Javni bilježnik koji je donio rješenje o ovrsi na temelju „vjerodostojne isprave” - Autentična isprava))
(2017/C 144/10)
Jezik postupka: hrvatski
Sud koji je uputio zahtjev
Općinski sud u Novom Zagrebu
Stranke glavnog postupka
Tužitelj: Ibrica Zulfikarpašić
Tuženik: Slaven Gajer
Izreka
1.
Uredbu (EZ) br. 805/2004 Europskog parlamenta i Vijeća od 21. travnja 2004. o uvođenju europskog naloga za izvršenje za nesporne tražbine treba tumačiti na način da javni bilježnici u Hrvatskoj, kada postupaju u okviru ovlasti koje su im povjerene nacionalnim pravom u ovršnim postupcima na temelju „vjerodostojne isprave”, nisu obuhvaćeni pojmom „sud” u smislu te uredbe.
2.
Uredbu br. 805/2004 treba tumačiti na način da se za rješenje o ovrsi koje u Hrvatskoj donosi javni bilježnik na temelju „vjerodostojne isprave”, a protiv kojeg nije bilo prigovora, ne može izdati potvrda o europskom ovršnom naslovu jer se ono ne odnosi na nespornu tražbinu u smislu članka 3. stavka 1. te uredbe.
(1) SL C 389, 23. 11. 2015.
Full & Egal Universal Law Academy