10.8.2015
FI
Euroopan unionin virallinen lehti
C 262/5
Ennakkoratkaisupyyntö, jonka Tribunale ordinario di Campobasso (Italia) on esittänyt 11.5.2015 – Rikosoikeudenkäynti Gianpaolo Paolettia ym:ta vastaan
(Asia C-218/15)
(2015/C 262/06)
Oikeudenkäyntikieli: italia
Ennakkoratkaisua pyytänyt tuomioistuin
Tribunale ordinario di Campobasso
Rikosoikeudenkäynnin asianosaiset pääasiassa
Gianpaolo Paoletti, Umberto Castaldi, Domenico Faricelli, Antonio Angelucci, Mauro Angelucci, Antonio D’Ovidio, Camillo Volpe, Alfredo Viali, Giampaolo Canzano, Raffaele Di Giovanni ja Antonio Della Valle
Ennakkoratkaisukysymykset
1)
Onko Euroopan ihmisoikeussopimuksen 7 artiklaa, Nizzassa 7.12.2000 julistetun Euroopan unionin perusoikeuskirjan 49 artiklaa ja [SEU] 6 artiklaa tulkittava siten, että Romanian liittyminen Euroopan unioniin 1.1.2007 olisi merkinnyt [maahanmuutosta annetun] asetuksen nro 286/1998 12 §:ssä säädetyn Romanian kansalaisten maahanmuuton avustamista ja jäämistä Italian valtion alueelle koskevan rikoksen ja siitä säädettyjen seuraamusten mitätöitymistä?
2)
Onko edellä mainittuja säännöksiä ja määräyksiä tulkittava siten, että jäsenvaltio ei voi soveltaa lievemmän rangaistuksen takautuvaa soveltamista koskevaa periaatetta sellaisia henkilöitä kohtaan, jotka ovat ennen päivämäärää 1.1.2007 (tai jotain muuta myöhempää päivämäärää, jolloin sopimus tulee täysimääräisesti sovellettavaksi), jolloin Romanian liittyminen Euroopan unioniin tuli voimaan, syyllistyneet (maahanmuutosta annetun) asetuksen nro 286/1998 12 §:n rikkomiseen siten, että he ovat avustaneet Romanian kansalaisten maahanmuuttoa, mistä ei ole 1.1.2007 lähtien enää säädetty rikoksena?
Full & Egal Universal Law Academy