21.12.2015
SV
Europeiska unionens officiella tidning
C 429/8
Begäran om förhandsavgörande framställd av Landessozialgericht Rheinland-Pfalz, Mainz (Tyskland) den 22 september 2015 – Alphonse Eschenbrenner mot Bundesagentur für Arbeit
(Mål C-496/15)
(2015/C 429/12)
Rättegångsspråk: tyska
Hänskjutande domstol
Landessozialgericht Rheinland-Pfalz, Mainz
Parter i målet vid den nationella domstolen
Klagande: Alphonse Eschenbrenner
Motpart: Bundesagentur für Arbeit
Tolkningsfrågor
1)
Är det förenligt med bestämmelserna i den primära och/eller den sekundära unionsrätten (särskilt artikel 45 FEUF (f.d. artikel 39 EG) och artikel 7 i förordning (EU) nr 492/2011 (1)) att det för en arbetstagare som i huvudsak är anställd i Tyskland och bor i ett annat medlemsland, som inte är skattskyldig till inkomstskatt i Tyskland och som inte beskattas för ersättning enligt lönegarantin (Insolvenzgeld) enligt de bestämmelser som gäller för arbetstagaren, i fall då dennes arbetsgivare blir insolvent, från lönen som är grund för beräkningen av ersättningen som arbetstagaren har rätt till, dras av fiktiv skatt i samma utsträckning som skulle ha tagits ut på lönen om arbetstagaren hade varit skattskyldig till inkomstskatt i Tyskland, om arbetstagaren inte längre kan göra utestående bruttolönefordringar gällande mot arbetsgivaren?
2)
Om fråga 1 besvaras nekande: Är det förenligt med bestämmelserna i den primära och/eller den sekundära unionsrätten om arbetstagaren i den nämnda situationen fortfarande kan göra gällande utestående bruttolönefordringar mot sin arbetsgivare?
(1) Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 492/2011 av den 5 april 2011 om arbetskraftens fria rörlighet inom unionen (EUT L 141, s. 1)
Full & Egal Universal Law Academy