7.12.2015
FI
Euroopan unionin virallinen lehti
C 406/25
Kanne 29.9.2015 – Espanjan kuningaskunta v. Euroopan unionin neuvosto
(Asia C-521/15)
(2015/C 406/25)
Oikeudenkäyntikieli: espanja
Asianosaiset
Kantaja: Espanjan kuningaskunta (asiamies: A. Rubio González)
Vastaaja: Euroopan unionin neuvosto
Vaatimukset
Kantaja vaatii, että unionin tuomioistuin
—
kumoaa sakon määräämisestä Espanjalle alijäämätietojen väärentämisestä Valencian itsehallintoalueella 13.7.2015 annetun päätöksen (EU) 2015/1289 (1)
tai
—
toissijaisesti alentaa määrätyn sakon määrää rajaamalla kyseessä olevan jakson ajallisesti 13.12.2011 eli asetuksen N:o 1173/2001 (2) voimaantulon jälkeen
ja
—
velvoittaa joka tapauksessa vastaajana olevan toimielimen korvaamaan oikeudenkäyntikulut.
Oikeudelliset perusteet ja pääasialliset perustelut
Kanteen kohteena olevalla päätöksellä on rikottu asetuksen N:o 1173/2011 8 artiklan 3 kohtaa ja päätöksen 2012/678/EU (3) 2 artiklan 1 ja 3 kohtaa. Ennen asian vireillepanoa asiassa on ryhdytty päätöksellä 2012/678/EU käyttöön otetun menettelyyn nähden rinnakkaiseen tutkintaan. Menettelyssä on näin tukeuduttu tietoihin, jotka on saatu tarkastuksissa, jotka eivät täyttäneet päätöksen 2 artiklan 3 kohdassa asetettuja edellytyksiä, mikä loukkaa Espanjan puolustautumisoikeuksia.
Asetetun tutkintayksikön kokoonpano on hyvän hallintotavan vastainen. Puolueettomuusvaatimuksen mukaisena ei voida pitää sitä, että samat henkilöt, jotka ovat olleet mukana asian tutkinnan aikaisemmissa vaiheissa, ovat yksikön jäseniä. Yksikkö on aiheuttanut vaaran menettelyssä tehtävien toteamusten ja sellaisten vakavien indisioiden arvioinnin vääristymisestä, joita oli arvioitu ennen tutkintamenettelyn aloittamista. Tutkintayksikön puolueettomuutta voidaan objektiivisesti tarkastellen pitää puutteellisena.
Kanteen kohteena olevalla päätöksellä on rikottu asetuksen N:o 1173/2011 8 artiklan 1 kohtaa, sillä kyse ei ole ollut alijäämää ja velkaa koskevien merkityksellisten tietojen sellaisesta manipuloinnista tai vääristelystä, joka olisi johtunut jäsenvaltion vakavasta laiminlyönnistä tai nimenomaisesta tarkoituksesta. Ensinnäkin tosiseikkoja ei ole pidettävä tilastojen manipulointina tai väärentämisenä, vaan kyse on alijäämää ja velkaa koskevien tietojen tarkistamisesta tavalla, joka on selvä ja tähän soveltuva. Toiseksi väitetyn manipuloinnin kohteena olleilla tiedoilla ei ole missään tapauksessa merkitystä unionin toimielimille SEUT 121 ja SEUT 126 artiklassa taatun valvontavallan kannalta. Espanjan toimia ei voida pitää vakavana laiminlyöntinä myöskään siksi, että juuri Espanjan viranomaiset olivat havainneet virheen, ilmoittaneet siitä välittömästi komissiolle ja toimineet tässä erittäin suurta huolellisuutta noudattaen ja nopeasti.
Määrätty seuraamus ei ole oikeasuhteinen sen määrää laskettaessa huomioon otetun ajanjakson osalta. Seuraamuksen kohteena oleva ajanjakso koskee vuodesta 2012 alkaen annettujen tiedoksiantojen sisältämiä tietoja, siltä osin kuin kyse on asetuksen N:o 1173/2011 voimaantulohetken [13].12.2011 tapahtumista. Tämän vuoksi seuraamuksen viitemäärä on perustettava tietoihin, jotka koskevat vuonna 2011 kirjattuja laskuja.
(1) EUVL L 198, s. 19.
(2) Julkisen talouden valvonnan tehokkaasta täytäntöönpanosta euroalueella 16.11.2011 annettu Euroopan Parlamentin ja neuvoston asetus (EU) N:o 1173/2011 (EUVL L 306, s. 1)
(3) Julkisen talouden valvonnan tehokkaasta täytäntöönpanosta euroalueella annetussa Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksessa (EU) N:o 1173/2011 tarkoitetuista tilastojen väärentämiseen liittyvistä tutkinnoista ja sakoista 29.6.2012 annettu komission delegoitu päätös 2012/678/EU (EUVL L 306, s. 21).
Full & Egal Universal Law Academy