13.3.2017
DA
Den Europæiske Unions Tidende
C 78/25
Rettens dom af 26. januar 2017 — GGP Italien mod Kommissionen
(Sag T-474/15) (1)
((Beskyttelse af forbrugeres og arbejdstageres sikkerhed og sundhed - direktiv 2006/42/EF - sikkerhedsklausul - national foranstaltning vedrørende tilbagetrækning fra markedet og forbud mod markedsføring af en plæneklipper - krav til beskyttelsesforanstaltninger - på hinanden følgende versioner af en harmoniseret standard - retssikkerhed - Kommissionens afgørelse, der erklærer foranstaltningen berettiget - retlig fejl))
(2017/C 078/33)
Processprog: italiensk
Parter
Sagsøger: Global Garden Products Italy SpA (Castelfranco Veneto, Italien) (ved advokaterne A. Villani, L. D’Amario og M. Caccialanza)
Sagsøgt: Europa-Kommissionen (først ved G. Braga da Cruz og L. Cappelletti, derefter ved G. Braga da Cruz og C. Zadra, som befuldmægtigede)
Intervenient til støtte for sagsøgte: Republikken Letland (ved I. Kalniņš og D. Pelše, som befuldmægtigede)
Sagens genstand
Påstand om annullation af Rådets forordning (EF) nr. 925/2009 om indførelse af en endelig antidumpingtold og om endelig opkrævning af den midlertidige antidumpingtold på importen af visse typer folie af aluminium med oprindelse i Armenien, Brasilien og Folkerepublikken Kina (EUT L 262, s. 1)
Konklusion
1)
Kommissionens gennemførelsesafgørelse (EU) 2015/902 af 10. juni 2015 om en foranstaltning truffet af Letland i overensstemmelse med Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2006/42/EF for at forbyde markedsføringen af en plæneklipper fremstillet af GGP Italy SpA annulleres.
2)
I øvrigt frifindes Europa-Kommissionen.
3)
Kommissionen bærer sine egne omkostninger og betaler de omkostninger, som Global Garden Products Italy SpA (GGP Italy) har afholdt i forbindelse med det foreliggende søgsmål og anmodningen om foreløbige forholdsregler.
4)
Republikken Letland bærer sine egne omkostninger.
(1) EUT C 328 af 5.10.2015.
Full & Egal Universal Law Academy