11.5.2015
DA
Den Europæiske Unions Tidende
C 155/32
Sag anlagt den 25. februar 2015 — Militos Symvouleftiki mod Kommissionen
(Sag T-104/15)
(2015/C 155/38)
Processprog: engelsk
Parter
Sagsøger: Militos Symvouleftiki AE (Athen, Grækenland) (ved advokat S. Pappas)
Sagsøgt: Europa-Kommissionen
Sagsøgerens påstande
—
Kommissionens gennemførelsesafgørelse af 16. december 2014, hvorved den afviste sagsøgerens anmodning om legalitetsprøvelse af 23. oktober 2014 som ugrundet, og hvorved den stadfæstede afgørelse truffet af Forvaltningsorganet for Undervisning, Audiovisuelle Medier og Kultur den 23. september 2014 om uberettiget lønudbetaling til sagsøgerens ledelsespartnere/aktionærer i form af personaleomkostninger i forbindelse med to projekter, som sagsøgeren gennemførte med held, dvs. projektet »Go Green — Green Business is smart Business« (aftale nr. 510424-LLP-1-2010-1-GR-LEONARDO-LMP)« og projektet »LadybizIT« (aftale nr. 2011-3052-518310-LLP-1-2011-1-GR-LEONARDO-LAM)« annulleres, og det fastsættes, at de relevante omkostninger til de »supplerende« ydelser, der blev leveret af Olga Stavropoulou, Pavlos Aravantinos og Karamanlis, er berettiget som personaleomkostninger i forbindelse med det pågældende projekt, subsidiært fastsættes alene de omkostninger, der svarer til de »supplerende« ydelser, der blev leveret af Olga Stavropoulou and Pavlos Aravantinos, i de to omhandlede projekter som berettigede i henhold til tilskudsaftalens artikel II.14 og dennes bilag III og som beløb, der skal udbetales til sagsøgeren.
—
Kommissionen tilpligtes at betale sagens omkostninger.
Anbringender og væsentligste argumenter
Til støtte for søgsmålet har sagsøgeren fremsat to anbringender.
1.
Første anbringende vedrørende Kommissionens åbenbart urigtige skøn
—
Kommissionen undlod at tage hensyn til den omstændighed, at sondringen mellem »normale« og »supplerende« ydelser, der blev leveret af ledelsespartnerne/aktionærerne i forbindelse med de pågældende projekter, kunne være foretaget med hensyn til karakteren af sådanne ydelser, ordlyden af og formålet med bestemmelserne i sagsøgerens vedtægter på det pågældende tidspunkt og bestemmelserne i afgørelsen af 20. december 2010 truffet på sagsøgerens ledelsespartneres/aktionærers generalforsamling.
2.
Andet anbringende vedrørende Kommissionens andet åbenbart urigtige skøn.
—
Kommissionens betragtning, hvorefter det er i sin egenskab af administrator som sådan, at vedkommende er udelukket fra at levere andre ydelser til sagsøgeren i henhold til en ansættelseskontrakt med et egentligt underordnelsesforhold, er i strid med Unionens retsinstansers faste retspraksis. Under alle omstændigheder har sagsøgeren fremlagt tilstrækkelige beviser for Forvaltningsorganet for Undervisning, Audiovisuelle Medier og Kultur og for Kommissionen til at fastslå, at projektlederens kontrol af administratoren var reel og opfyldte de kriterier, der er fastsat i retspraksis, om at der skal foreligge et egentligt underordnelsesforhold.
Full & Egal Universal Law Academy