27.7.2015
SL
Uradni list Evropske unije
C 245/34
Tožba, vložena 14. maja 2015 – Espírito Santo Financial (Portugal) proti ECB
(Zadeva T-251/15)
(2015/C 245/40)
Jezik postopka: angleščina
Stranki
Tožeča stranka: Espírito Santo Financial (Portugal), SGPS, SA (Lizbona, Portugalska) (zastopniki: R. Oliveira, N. Cunha Barnabé in S. Estima Martins, odvetniki)
Tožena stranka: Evropska centralna banka
Predlogi
Tožeča stranka Splošnemu sodišču predlaga, naj:
—
razglasi za nično implicitno odločbo Evropske centralne banke (ECB), sprejeto 4. marca 2015 na podlagi člena 8(3) Sklepa ECB/2004/3 (implicitna odločba), da ne bo odobrila popolnega dostopa do sklepa ECB z dne 1. avgusta 2014, da bo začasno razveljavila status banke Banco Espírito Santo S.A. kot stranke v denarni politiki Eurosistema in navedeni banki naložila, naj v celoti poplača svoj dolg v Eurosistem do zneska 10 bilijonov EUR, ter vse dokumente, ki jih ima ECB in ki so kakor koli povezani z navedeno odločbo;
—
razglasi za nično izrecno odločbo ECB z dne 1. aprila 2015 (izrecna odločba), da ne bo odobrila popolnega dostopa do zgoraj navedenih dokumentov;
—
toženi stranki naloži plačilo stroškov.
Tožbeni razlogi in bistvene trditve
Tožeča stranka v utemeljitev tožbe navaja pet tožbenih razlogov.
1.
Prvi tožbeni razlog: kršitev obveznosti obrazložitve glede implicitne odločbe
—
Tožeča stranka trdi, da z implicitno odločbo, v kateri niso navedeni razlogi za zavrnitev odobritve popolnega dostopa do zahtevanih dokumentov ECB, ni izpolnjena obveznost obrazložitve in bi jo bilo zato treba razglasiti za nično.
2.
Drugi tožbeni razlog: kršitev obveznosti obrazložitve glede izrecne odločbe v povezavi s sklepom Sveta ECB
—
Tožeča stranka trdi, da je treba izrecno odločbo o zavrnitvi dostopa do zahtevanih dokumentov razglasiti za nično, ker je z njo kršena obveznost obrazložitve v delu, v katerem (i) so podani le splošni preudarki glede navajanih ugovorov, ki so našteti v členu 4 Sklepa ECB/2004/3, in zlasti v delu, v katerem (ii) ni podanih razlogov, zakaj naj bi ugovor iz prve alinee člena 4(1)(a) Sklepa ECB/2004/3 utemeljeval omejitev pravice tožeče stranke do dostopa.
3.
Tretji tožbeni razlog: kršitev člena 4(1)(a), prva, druga in sedma alinea, Sklepa ECB/2004/3 glede izrecne odločbe
4.
Četrti tožbeni razlog: kršitev člena 4(2), prva alinea, Sklepa ECB/2004/3 glede izrecne odločbe v povezavi s sklepi Sveta ECB
5.
Peti tožbeni razlog: kršitev obveznosti obrazložitve glede izrecne odločbe v povezavi s predlogi Izvršilnega odbora
—
Tožeča stranka trdi, da je treba izrecno odločbo razglasiti za nično, ker je z njo kršena obveznost obrazložitve v delu, v katerem: (i) so podani le splošni preudarki glede navajanih ugovorov, ki so našteti v členu 4 Sklepa ECB/2004/3; (ii) ni podanih posebnih razlogov za zavrnitev dostopa do posebnih podatkov, ki jih je zahtevala tožeča stranka; (iii) ni podanih razlogov za zavrnitev razkritja podatkov na podlagi člena 4(1)(a), sedma alinea, Sklepa ECB/2004/3; (iv) ni podanih razlogov za zavrnitev razkritja podatkov na podlagi člena 4(2), prva alinea, Sklepa ECB/2004/3; (v) ni podanih razlogov za zavrnitev razkritja podatkov na podlagi člena 4(3) Sklepa ECB/2004/3.
Full & Egal Universal Law Academy