24.8.2015
PL
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej
C 279/37
Skarga wniesiona w dniu 26 maja 2015 r. – ANKO AE/Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych (REA)
(Sprawa T-270/15)
(2015/C 279/46)
Język postępowania: grecki
Strony
Strona skarżąca: ANKO Anonymos Etairia Antiprosopeion, Emporiou kai Viomichanias (Ateny, Grecja) (przedstawiciel: V. Christianos, adwokat)
Strona pozwana: Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych (REA)
Żądania
Strona skarżąca wnosi do Sądu o:
—
stwierdzenie, że zarządzone przez Agencję Wykonawczą ds. Badań Naukowych (REA) zawieszenie zapłaty kwoty należnej jeszcze skarżącej w związku z jej udziałem w projekcie ESS stanowi naruszenie zobowiązań umownych ciążących na REA i że w związku z tym jest ona zobowiązana zapłacić ANKO pozostałą kwotę z tytułu jej udziału we wspomnianym projekcie w wysokości 1 25 253,82 EUR wraz z odsetkami ustawowymi;
—
obciążenie REA kosztami skarżącej.
Zarzuty i główne argumenty
W niniejszej skardze skarżąca wnosi do Sądu Unii Europejskiej na podstawie art. 272 TFUE o stwierdzenie, że zarządzone przez Agencję Wykonawczą ds. Badań Naukowych zawieszenie zapłaty kwoty należnej jeszcze skarżącej w związku z jej udziałem w projekcie ESS w ramach programu FP7 stanowi naruszenie zobowiązań umownych ciążących na REA i że w związku z tym jest ona zobowiązana zapłacić tę kwotę ANKO wraz z odsetkami od dnia wniesienia skargi.
W szczególności ANKO utrzymuje, że wykonała w pełni i prawidłowo swoje zobowiązania umowne. Natomiast Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych (REA) zawiesiła swoje płatności na rzecz ANKO z naruszeniem klauzuli II.5 ust. 3 lit. d) załącznika II do umowy głównej ESS. Z tego powodu Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych (REA) jest nadal dłużna skarżącej kwotę z tytułu projektu ESS, której zapłatę zawiesiła niezgodnie z prawem, czyli 1 25 253,82 EUR.
Ponadto ANKO twierdzi, że zawieszenie płatności na jej rzecz przez Agencję Wykonawczą ds. Badań Naukowych (REA) z tytułu projektu ESS jest sprzeczne z umową dotyczącą tego projektu oraz z prawem Unii z następujących powodów:
—
po pierwsze, Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych (REA) niezgodnie z prawem zarządziła zawieszenie płatności na rzecz ANKO, gdyż nie wchodzi ono w zakres jednego z pięciu przypadków przewidzianych w klauzuli II.5 ust. 3 lit. d) załącznika II do umowy głównej;
—
po drugie, Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych (REA) niezgodnie z prawem uzależniła zniesienie zawieszenia płatności od spełnienia warunku, który nie jest przewidziany w dokumentach umownych i jest sprzeczny z prawem Unii.
Full & Egal Universal Law Academy