20.7.2015
FI
Euroopan unionin virallinen lehti
C 236/49
Kanne 5.6.2015 – Banimmo v. komissio
(Asia T-293/15)
(2015/C 236/65)
Oikeudenkäyntikieli: ranska
Asianosaiset
Kantaja: Banimmo SA (Bryssel, Belgia) (edustajat: asianajajat V. Ost ja M. Vanderstraeten)
Vastaaja: Euroopan komissio
Vaatimukset
Kantaja vaatii unionin yleistä tuomioistuinta
—
kumoamaan riidanalaisen päätöksen
—
velvoittamaan komission korvaamaan oikeudenkäyntikulut.
Oikeudelliset perusteet ja pääasialliset perustelut
Kanteensa tueksi kantaja vetoaa kolmeen kanneperusteeseen.
1.
Ensimmäinen kanneperuste perustuu perusteluvelvollisuuden rikkomiseen ja hyvää hallintoa ja tehokasta oikeussuojaa koskevien kantajan oikeuksien loukkaamiseen siltä osin kuin komissio ei kantajan itsepintaisista pyynnöistä huolimatta koskaan toimittanut tälle tämän tarjouksen hylkäämisen perusteita.
2.
Toinen kanneperuste perustuu hankintamenettelyn aikana tapahtuneeseen muutokseen asianomaisessa rakennusten hankintaa koskevassa hankintailmoituksessa olevissa tietyissä olennaisissa tiedoissa avoimuusperiaatteen ja tarjoajien yhdenvertaisuutta koskevan periaatteen vastaisesti.
3.
Kolmas kanneperuste perustuu avoimuusperiaatteen loukkaamiseen, sillä komissio kävi keskusteluja eri tarjoajien kanssa ennakolta arvaamattomalla ja heikosti läpinäkyvällä tavalla, kun se pidättäytyi muun muassa ilmoittamasta virallisesti hankintamenettelyn vaiheista ja tarjousten luovutusten määräajoista.
Full & Egal Universal Law Academy