3.11.2015
FI
Euroopan unionin virallinen lehti
C 363/41
Kanne 26.8.2015 – Deutsche Lufthansa v. komissio
(Asia T-492/15)
(2015/C 363/50)
Oikeudenkäyntikieli: saksa
Asianosaiset
Kantaja: Deutsche Lufthansa (Köln, Saksa) (edustaja: asianajaja A. Martin-Ehlers)
Vastaaja: Euroopan komissio
Vaatimukset
Kantaja vaatii unionin yleistä tuomioistuinta
—
kumoamaan Euroopan komission 1.10.2014 tekemän päätöksen asiassa SA.21121 C 29/08 (ex NN 54/07) – Flughafen Frankfurt Hahn & Ryanair ja
—
velvoittamaan vastaajan korvaamaan oikeudenkäyntikulut.
Oikeudelliset perusteet ja pääasialliset perustelut
Kantaja esittää kanteensa tueksi pääasiallisesti seuraavaa.
—
On tehty menettelyvirhe, koska kantajan kanssa ei ole keskusteltu vuonna 2014.
—
Asia on esitetty puutteellisesti, vaikka sen tosiseikat olivat vastaajan tiedossa riidanalaisen päätöksen antamisajankohtana.
—
Tosiseikat on esitetty virheellisesti, koska komissio antaa asiasta virheellisen kuvan sen vuoksi, että se ei ota huomioon tiettyjä tosiseikkoja.
—
Riidanalaiseen päätökseen sisältyy ilmeisiä ristiriitaisuuksia.
—
Kyseessä olevan lentoaseman hyväksi toteutettuja toimenpiteitä on arvioitu oikeudellisesti virheellisesti siltä osin kuin tiettyjen toimenpiteiden ei ole katsottu olevan SEUT 107 artiklan 1 kohdassa tarkoitettuja valtiontukia, ja toisten toimenpiteiden katsottu olevan yhteismarkkinoille soveltuvia valtiontukia.
—
Kyseessä olevan lentoyhtiön hyväksi toteutettuja toimenpiteitä on arvioitu oikeudellisesti virheellisesti, koska ne ovat SEUT 107 artiklan 1 kohdassa tarkoitettuja valtion toimenpiteitä.
Full & Egal Universal Law Academy