28.8.2017
RO
Jurnalul Oficial al Uniunii Europene
C 283/5
Hotărârea Curții (Camera a zecea) din 6 iulie 2017 (cerere de decizie preliminară formulată de Audiencia Provincial de Burgos – Spania) – Juan Moreno Marín, Maria Almudena Benavente Cardaba, Rodrigo Moreno Benavente/Abadía Retuerta, SA
(Cauza C-139/16) (1)
([Trimitere preliminară - Mărci - Directiva 2008/95/CE - Articolul 3 alineatul (1) litera (c) - Marca verbală națională La Milla de Oro - Motive de refuz al înregistrării sau de nulitate - Semne de proveniență geografică])
(2017/C 283/07)
Limba de procedură: spaniola
Instanța de trimitere
Audiencia Provincial de Burgos
Părțile din procedura principală
Reclamanți: Juan Moreno Marín, Maria Almudena Benavente Cardaba, Rodrigo Moreno Benavente
Pârâtă: Abadía Retuerta, SA
Dispozitivul
1)
Un semn precum „la Milla de Oro”, care face referire la caracteristica unui produs sau serviciu constând în posibilitatea de a găsi din abundență, în același loc, un asemenea produs sau serviciu, cu o valoare ridicată și de calitate superioară, nu poate constitui o indicație de proveniență geografică, având în vedere că acest semn trebuie însoțit de o denumire care desemnează un loc geografic pentru a se putea identifica spațiul fizic cu care este asociată o concentrație ridicată dintr-un produs sau serviciu cu o valoare ridicată și de calitate superioară.
2)
Articolul 3 alineatul (1) litera (c) din Directiva 2008/95/CE a Parlamentului European și a Consiliului din 22 octombrie 2008 de apropiere a legislațiilor statelor membre cu privire la mărci trebuie interpretat în sensul că un semn precum „la Milla de Oro”, care face referire la caracteristica unui produs sau serviciu constând în posibilitatea de a găsi din abundență, în același loc, un asemenea produs sau serviciu, cu o valoare ridicată și de calitate superioară, nu este susceptibil să fie inclus printre caracteristicile a căror utilizare ca marcă ar constitui o cauză de nulitate, în sensul acestei dispoziții.
(1) JO C 200, 6.6.2016