1.10.2018
FI
Euroopan unionin virallinen lehti
C 352/4
Unionin tuomioistuimen tuomio (toinen jaosto) 7.8.2018 (ennakkoratkaisupyyntö, jonka on esittänyt Tribunal Supremo – Espanja) – Saras Energía SA v. Administración del Estado
(Asia C-561/16) (1)
((Ennakkoratkaisupyyntö - Direktiivi 2012/27/EU - 7 artiklan 1, 4 ja 9 kohta - 20 artiklan 4 ja 6 kohta - Energiatehokkuuden edistäminen - Energiatehokkuusvelvoitejärjestelmä - Muut politiikkatoimet - Kansallinen energiatehokkuusrahasto - Tällaisen rahaston perustaminen energiatehokkuusvelvoitteiden pääasialliseksi täytäntöönpanotoimeksi - Velvollisuus suorittaa maksuosuus - Velvoitettujen osapuolten nimeäminen - Energian jakelijat ja/tai energian vähittäismyyntiyritykset))
(2018/C 352/04)
Oikeudenkäyntikieli: espanja
Ennakkoratkaisua pyytänyt tuomioistuin
Saras Energía SA
Pääasian asianosaiset
Kantaja: Saras Energía SA
Vastaaja: Administración del Estado
Muut osapuolet: Endesa SA, Endesa Energía SA, Endesa Energía XXI SLU, Viesgo Infraestructuras Energéticas SL, Hidroeléctrica del Cantábrico SAU, Nexus Energía SA, Nexus Renovables SLU, Engie España SL, Villar Mir Energía SL, Energya VM Gestión de Energía SLU, Estaciones de Servicio de Guipúzcoa SA, Acciona Green Energy Developments SLU ja Fortia Energía SL
Tuomiolauselma
1)
Energiatehokkuudesta, direktiivien 2009/125/EY ja 2010/30/EU muuttamisesta sekä direktiivien 2004/8/EY ja 2006/32/EY kumoamisesta 25.10.2012 annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivin 2012/27/EU 7 ja 20 artiklaa on tulkittava siten, etteivät ne ole esteenä sellaiselle kansalliselle säännöstölle, jolla ensisijaisena energiatehokkuusvelvoitteiden täyttämismuotona otetaan käyttöön järjestelmä, jonka mukaan kansalliseen energiatehokkuusrahastoon on vuosittain suoritettava maksuosuus, kunhan kyseisellä säännöstöllä yhtäältä taataan energiasäästöjen saavuttaminen samassa määrin kuin kyseisen direktiivin 7 artiklan 1 kohdan perusteella käyttöön otettavissa olevilla energiatehokkuusvelvoitejärjestelmillä ja kunhan se toisaalta täyttää kyseisen direktiivin 7 artiklan 10 ja 11 kohdassa asetetut edellytykset, mikä ennakkoratkaisua pyytäneen tuomioistuimen on tarkistettava.
2)
Direktiivin 2012/27 7 artiklaa on tulkittava siten, ettei se ole esteenä pääasiassa kyseessä olevan kaltaiselle kansalliselle sääntelylle, jolla energiatehokkuusalan velvoitteita asetetaan vain tietyille energia-alan yrityksille, kunhan näiden yritysten nimeäminen velvoitetuiksi osapuoliksi perustuu tosiasiallisesti nimenomaisesti esitettyihin puolueettomiin ja syrjimättömiin perusteisiin, mikä ennakkoratkaisua pyytäneen tuomioistuimen on tarkistettava.
(1) EUVL C 22, 23.1.2017.
Full & Egal Universal Law Academy