Mål C-633/16: Domstolens dom (femte avdelningen) av den 31 maj 2018 (begäran om förhandsavgörande från Sø- og Handelsretten – Danmark) – Ernst & Young P/S mot Konkurrencerådet (Begäran om förhandsavgörande — Kontroll av företagskoncentrationer — Förordning (EG) nr 139/2004 — Artikel 7.1 — Genomförande av en koncentration före anmälan till Europeiska kommissionen och innan den förklarats förenlig med den gemensamma marknaden — Förbud — Räckvidd — Begreppet koncentration — Uppsägning av ett samarbetsavtal med en tredje man av en av parterna i koncentrationen)
C2592018SV910120180531SV00119191
Domstolens dom (femte avdelningen) av den 31 maj 2018 (begäran om förhandsavgörande från Sø- og Handelsretten – Danmark) – Ernst & Young P/S mot Konkurrencerådet
(Mål C-633/16) ( 1 )
”(Begäran om förhandsavgörande — Kontroll av företagskoncentrationer — Förordning (EG) nr 139/2004 — Artikel 7.1 — Genomförande av en koncentration före anmälan till Europeiska kommissionen och innan den förklarats förenlig med den gemensamma marknaden — Förbud — Räckvidd — Begreppet koncentration — Uppsägning av ett samarbetsavtal med en tredje man av en av parterna i koncentrationen)”2018/C 259/11Rättegångsspråk: danska
Hänskjutande domstol
Sø- og Handelsretten
Parter i målet vid den nationella domstolen
Klagande: Ernst & Young P/S
Motpart: Konkurrencerådet
Domslut
Artikel 7.1 i rådets förordning (EG) nr 139/2004 av den 20 januari 2004 om kontroll av företagskoncentrationer (EG:s koncentrationsförordning) ska tolkas så, att en koncentration endast genomförs genom en transaktion som, helt eller delvis, faktiskt eller rättsligt, bidrar till en förändring av kontrollen över målföretaget. Att säga upp ett samarbetsavtal – under sådana omständigheter som de i det nationella målet, vilka det ankommer på den hänskjutande domstolen att bedöma – kan inte anses medföra att en koncentration genomförs, detta oberoende av huruvida uppsägningen har påverkat marknaden.
( 1 ) EUT C 46, 13.2.2017
Full & Egal Universal Law Academy