12.9.2016
HU
Az Európai Unió Hivatalos Lapja
C 335/37
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (Litvánia) által 2016. június 28-án benyújtott előzetes döntéshozatal iránti kérelem – UAB „Gelvora” kontra Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba
(C-357/16. sz. ügy)
(2016/C 335/50)
Az eljárás nyelve: litván
A kérdést előterjesztő bíróság
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
Az alapeljárás felei
Felperes: UAB „Gelvora”
Alperes: Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba
Az előzetes döntéshozatalra előterjesztett kérdések
1.
Azon jogviszony, amely valamely adósságra vonatkozó jogokat engedményezési szerződés alapján megszerző vállalat és egy olyan természetes személy között jött létre, akinek a tartozása fogyasztói kölcsönszerződés alapján keletkezett, és amelyben a vállalat adósságbeszedést végez, a belső piacon az üzleti vállalkozások fogyasztókkal szemben folytatott tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatairól, valamint a 84/450/EGK tanácsi irányelv, a 97/7/EK, a 98/27/EK és a 2002/65/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvek, valamint a 2006/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról szóló 2005/29/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (1) hatálya alá tartozik-e?
2.
Amennyiben az első kérdésre igenlő választ kell adni, vonatkozik-e az irányelv 2. cikkének c) pontja szerinti „termék” fogalma az engedményezési szerződés alapján megszerzett adóssághoz kapcsolódó jogok érvényesítését szolgáló cselekményekre olyan természetes személyektől történő adósságbeszedés esetén, akiknek a tartozása az eredeti hitelezővel kötött fogyasztói kölcsönszerződés alapján jött létre?
3.
Az irányelv hatálya alá tartozik-e azon jogviszony, amely valamely adósságra vonatkozó jogokat engedményezési szerződés alapján megszerző vállalat és egy olyan természetes személy között jött létre, akinek a tartozása fogyasztói kölcsönszerződés alapján keletkezett, és azt már bírói ítéletben megítélték és végrehajtásra a végrehajtónak átadták, ha eközben a vállalat párhuzamos adósságbeszedési cselekményt végez?
4.
Amennyiben a harmadik kérdésre igenlő választ kell adni, vonatkozik-e az irányelv 2. cikkének c) pontja szerinti „termék” fogalma az engedményezési szerződés alapján megszerzett adóssághoz kapcsolódó jogok érvényesítését szolgáló cselekményekre olyan természetes személyektől történő adósságbeszedés esetén, akiknek a tartozása az eredeti hitelezővel kötött fogyasztói kölcsönszerződés alapján keletkezett, és azt már bírói ítéletben megítélték és végrehajtásra a végrehajtónak átadták?
(1) HL 2005., L 149., 22. o.