17.5.2016
FI
Euroopan unionin virallinen lehti
C 175/20
Kanne 18.3.2016 – Savant Systems v. EUIPO – Savant Group (SAVANT)
(Asia T-110/16)
(2016/C 175/24)
Kannekirjelmän kieli: englanti
Asianosaiset ja muut osapuolet
Kantaja: Savant Systems LLC (Osterville, Massachusetts, Yhdysvallat) (edustajat: asianajajat O. Nilgen ja A. Kockläuner)
Vastaaja: Euroopan unionin teollisoikeuksien virasto (EUIPO)
Muu osapuoli valituslautakunnassa: Savant Group Ltd (Burton in Kendal, Yhdistynyt kuningaskunta)
Menettely EUIPO:ssa
Riidanalaisen tavaramerkin haltija: Muu osapuoli valituslautakunnassa
Riidanalainen tavaramerkki: EU-sanamerkki ”SAVANT” – EU-tavaramerkki nro 32 318
EUIPO:ssa käyty menettely: Mitättömyysmenettely
Riidanalainen päätös: EUIPO:n neljännen valituslautakunnan 18.1.2016 asiassa R 33/2015-4 tekemä päätös
Vaatimukset
Kantaja vaatii, että unionin yleinen tuomioistuin
—
kumoaa riidanalaisen päätöksen siltä osin kuin riidanalaisen EU-tavaramerkin nro 32 318 ”SAVANT” suoja pidettiin voimassa luokkaan 9 kuuluville ”tietokoneohjelmistoille” ja kaikille luokkiin 41 ja 42 kuuluville palveluille
—
velvoittaa EUIPO:n korvaamaan oikeudenkäyntikulut.
Kanneperusteet
—
Asetuksen N:o 207/2009 51 artiklan 1 kohdan a alakohtaa, luettuna yhdessä 15 artiklan kanssa, on rikottu, koska valituslautakunta katsoi virheellisesti, että haltija oli näyttänyt toteen riidanalaisen EU-tavaramerkin tosiasiallisen käytön rekisteröidyille tavaroille ja palveluille, erityisesti ”tietokoneohjelmistoille” ja niihin liittyville luokkiin 41 ja 42 kuuluville palveluille
—
valituslautakunta on rikkonut velvollisuutta perustella se, miksi se ei ottanut ”käyttötutkimusta” koskevaa kertomusta huomioon.
Full & Egal Universal Law Academy