1.8.2016
HR
Službeni list Europske unije
C 279/34
Tužba podnesena 31. svibnja 2016. – Atlas Copco Airpower i Atlas Copco protiv Komisije
(Predmet T-278/16)
(2016/C 279/49)
Jezik postupka: engleski
Stranke
Tužitelji: Atlas Copco Airpower (Antwerpen, Belgija) i Atlas Copco AB (Nacka, Švedska) (zastupnici: A. von Bonin, A. Haelterman i O. Brouwer, odvjetnici)
Tuženik: Europska komisija
Tužbeni zahtjev
Tužitelji od Općeg suda zahtijevaju da:
—
poništi Odluku Europske komisije od 11. siječnja 2016. o programu državne potpore o izuzeću od oporezivanja viška dobiti SA.37667 (2015/C)(ex 2015/NN);
—
naloži tuženiku snošenje troškova postupka.
Tužbeni razlozi i glavni argumenti
U prilog osnovanosti tužbe tužitelji ističu četiri tužbena razloga.
1.
Prvi tužbeni razlog temelji se na pogrešci koja se tiče prava i očitoj pogrešci u ocjeni u dijelu u kojem je utvrđena navodna mjera državne potpore i u kojem je kvalificirana kao program potpora u smislu članka 1. točke (d) Uredbe Vijeća br. 2015/1589 od 13. srpnja 2015. o utvrđivanju detaljnih pravila primjene članka 108. Ugovora o funkcioniranju Europske unije i članka 107. UFEU-a.
2.
Drugi tužbeni razlog temelji se na pogrešci koja se tiče prava i pogrešnoj primjeni članka 107. stavka 1. UFEU-a time što je utvrđeno da je sustav prilagodbi oporezivanja viška dobiti državna potpora.
3.
Treći tužbeni razlog temelji se na očitoj pogrešci u ocjeni kod utvrđivanja korisnika navodne državne potpore, nedosljednosti kod utvrđivanja multinacionalnih grupa kao korisnika kao i povredi načela zakonitosti i članka 16. stavka 1. Uredbe Vijeća (EU) 2015/1589 od 13. srpnja 2015. o utvrđivanju detaljnih pravila primjene članka 108. Ugovora o funkcioniranju Europske unije.
4.
Četvrti tužbeni razlog temelji se na povredi načela pravne sigurnosti, zaštite legitimnih očekivanja i dobrog sudovanja.