16.1.2017
RO
Jurnalul Oficial al Uniunii Europene
C 14/53
Acțiune introdusă la 15 noiembrie 2016 – Agricola J.M./EUIPO – Torres (CLOS DE LA TORRE)
(Cauza T-806/16)
(2017/C 014/63)
Limba în care a fost formulată acțiunea: spaniola
Părțile
Reclamantă: Agricola J.M. (Girona, Spania) (reprezentant: J. Clos Creus, avocat)
Pârât: Oficiul Uniunii Europene pentru Proprietate Intelectuală (EUIPO)
Cealaltă parte din procedura care s-a aflat pe rolul camerei de recurs: Miguel Torres, SA (Vilafranca del Penedés, Spania)
Datele privind procedura în fața EUIPO
Solicitantul: reclamanta.
Marca în litigiu: marca verbală a Uniunii Europene „CLOS DE LA TORRE” – cererea de înregistrare nr. 13 029 533.
Procedura care s-a aflat pe rolul EUIPO: procedura de opoziție.
Decizia atacată: Decizia Camerei a cincea de recurs a EUIPO din 28 iulie 2016 în cauza R 2099/2015-5.
Concluziile
Reclamanta solicită Tribunalului:
—
anularea Deciziei Camerei a cincea de recurs a EUIPO din 28 iulie 2016;
—
anularea deciziei diviziei de opoziţie din 7 august 2015 prin care s-a admis opoziţia pentru toate produsele din clasa 33: băuturi alcoolice, cu excepţia berii, respingând cererea de înregistrare a mărcii comunitare pentru toate produsele contestate;
—
modificarea deciziilor anterioare şi admiterea cererii de înregistrare a unei mărci formulate de reclamantă pentru toate produsele din clasa 33;
—
obligarea EUIPO la plata cheltuielilor de judecată efectuate în prezenta cauză.
Motivele invocate
—
încălcarea articolului 8 alineatul (1) litera (b) din Regulamentul nr. 207/2009 şi a jurisprudenţei rezultând din cazuri similare acestei cauze.
Full & Egal Universal Law Academy