12.11.2018
DA
Den Europæiske Unions Tidende
C 408/22
Domstolens dom (Niende Afdeling) af 13. september 2018 — Česká pojišťovna a.s. mod WCZ, spol. s r.o. (anmodning om præjudiciel afgørelse fra Okresní soud v Českých Budějovicích — Den Tjekkiske Republik)
(Sag C-287/17) (1)
((Præjudiciel forelæggelse - selskabsret - bekæmpelse af forsinket betaling i handelstransaktioner - direktiv 2011/7/EU - artikel 6, stk. 1 og 3 - kompensation for omkostninger ved inddrivelse af gæld - omkostninger i forbindelse med udsendte rykkerskrivelser på grund af debitors forsinkede betaling))
(2018/C 408/27)
Processprog: tjekkisk
Den forelæggende ret
Okresní soud v Českých Budějovicích
Parter i hovedsagen
Sagsøger: Česká pojišťovna a.s.
Sagsøgt: WCZ, spol. s r.o.
Konklusion
Artikel 6 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2011/7/EU af 16. februar 2011 om bekæmpelse af forsinket betaling i handelstransaktioner skal fortolkes således, at den giver en kreditor, som kræver kompensation for omkostninger i forbindelse med rykkerskrivelser sendt til debitor på grund af dennes forsinkede betaling, en ret til rimelig kompensation som omhandlet i denne artikels stk. 3 ud over det faste beløb på 40 EUR i samme artikels stk. 1 som følge af denne forsinkelse.
(1) EUT C 269 af 14.8.2017.
Full & Egal Universal Law Academy