11.3.2019
DA
Den Europæiske Unions Tidende
C 93/12
Domstolens dom (Første Afdeling) af 16. januar 2019 — Sag anlagt af »Paysera LT« UAB, tidligere »EVP International« UAB (anmodning om præjudiciel afgørelse fra Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas — Litauen)
(Sag C-389/17) (1)
((Præjudiciel forelæggelse - adgang til at optage virksomhed som udsteder af elektroniske penge - direktiv 2009/110/EF - artikel 5, stk. 2 og 3 - regler om kapitalgrundlag - kapitalgrundlagskrav til udøvelsen af aktiviteter, der er knyttet til udstedelsen af elektroniske penge - begrebet »aktivitet, der er knyttet til udstedelsen af elektroniske penge« - udstedelse af elektroniske penge til fordel for sælgeren til de modtagne midlers pariværdi))
(2019/C 93/14)
Processprog: litauisk
Den forelæggende ret
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
Parter i hovedsagen
Sagsøger:»Paysera LT« UAB, tidligere »EVP International« UAB
Procesdeltager: Lietuvos bankas
Konklusion
Artikel 5, stk. 2, i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2009/110/EF af 16. september 2009 om adgang til at optage og udøve virksomhed som udsteder af elektroniske penge og tilsyn med en sådan virksomhed, ændring af direktiv 2005/60/EF og 2006/48/EF og ophævelse af direktiv 2000/46/EF skal fortolkes således, at tjenesteydelser som de i hovedsagen omhandlede, der leveres af e-pengeinstitutter i forbindelse med betalingstransaktioner, udgør aktiviteter, der er knyttet til udstedelsen af elektroniske penge i denne bestemmelses forstand, hvis disse tjenesteydelser udløser udstedelse eller genindløsning af elektroniske penge i forbindelse med én og samme betalingstransaktion.
(1) EUT C 309 af 18.9.2017.
Full & Egal Universal Law Academy