17.12.2018
CS
Úřední věstník Evropské unie
C 455/14
Rozsudek Soudního dvora (šestého senátu) ze dne 17. října 2018 (žádost o rozhodnutí o předběžné otázce Bayerischer Verwaltungsgerichtshof – Allemagne) – Günter Hartmann Tabakvertrieb GmbH & Co. KG v. Stadt Kempten
(Věc C-425/17) (1)
(„Řízení o předběžné otázce - Sbližování právních předpisů - Výroba, obchodní úprava a prodej tabákových výrobků - Směrnice 2014/40/EU - Zákaz uvádět na trh tabák pro orální užití - Pojem ‚žvýkací tabák‘ a ‚tabák pro orální užití‘ - Pasta složená z jemně mletého tabáku (Thunder Chewing Tabacco) a porézní celulózové sáčkové porce plněné jemně nařezaným tabákem (Thunder Frosted Chewing Bags)“)
(2018/C 455/21)
Jednací jazyk: němčina
Předkládající soud
Bayerischer Verwaltungsgerichtshof
Účastníci původního řízení
Žalobkyně: Günter Hartmann Tabakvertrieb GmbH & Co. KG
Žalovaný: Stadt Kempten
za přítomnosti: Landesanwaltschaft Bayern
Výrok
Článek 2 bod 8 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/40/EU ze dne 3. dubna 2014 o sbližování právních a správních předpisů členských států týkajících se výroby, obchodní úpravy a prodeje tabákových a souvisejících výrobků a o zrušení směrnice 2001/37/ES, ve spojení s čl. 2 bodem 6 této směrnice, musí být vykládán v tom smyslu, že tabákové výrobky určené ke žvýkání ve smyslu těchto ustanovení tvoří jen tabákové výrobky, které mohou být řádně spotřebovány jen žvýkáním, což přísluší určit vnitrostátnímu soudu na základě všech relevantních objektivních vlastností dotčených výrobků, jako je složení, konzistence, forma prezentace a případně jejich skutečné využití ze strany spotřebitelů.
(1) Úř. věst. C 347, 16.10.2017.