4.2.2019
DA
Den Europæiske Unions Tidende
C 44/4
Domstolens dom (Fjerde Afdeling) af 6. december 2018 — J. Portugal Ramos Vinhos SA mod Adega Cooperativa de Borba CRL (anmodning om præjudiciel afgørelse fra Supremo Tribunal de Justiça — Portugal)
(Sag C-629/17) (1)
((Præjudiciel forelæggelse - intellektuel ejendomsret - varemærkeret - direktiv 2008/95/EF - artikel 3, stk. 1, litra c) - ugyldighedsgrunde - ordmærke, som udelukkende består af tegn eller angivelser, der kan tjene til at betegne en vares eller en tjenesteydelses kendetegn - andre kendetegn for en vare eller tjenesteydelse - produktionsanlæg for varen - ordmærke, som består af et tegn, der betegner vinprodukter, og et stednavn, der består af en ordbestanddel af selskabsnavnet på indehaveren af varemærket))
(2019/C 44/05)
Processprog: portugisisk
Den forelæggende ret
Supremo Tribunal de Justiça
Parter i hovedsagen
Sagsøger: J. Portugal Ramos Vinhos SA
Sagsøgt: Adega Cooperativa de Borba CRL
Konklusion
Artikel 3, stk. l, litra c), i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2008/95/EF af 22. oktober 2008 om indbyrdes tilnærmelse af medlemsstaternes lovgivning om varemærker skal fortolkes således, at registrering af et varemærke, der består af et ordtegn som det i hovedsagen omhandlede, der betegner vinprodukter, og omfatter et stednavn, skal nægtes, når dette tegn bl.a. omfatter et ord, som dels er almindelig anvendt som betegnelse for anlæg eller lokaler, hvor sådanne varer produceres, dels ligeledes er en af de ordbestanddele, der udgør selskabsnavnet på den juridiske person, der søger registrering af dette varemærke.
(1) EUT C 32 af 29.1.2018.
Full & Egal Universal Law Academy