3.12.2018
FI
Euroopan unionin virallinen lehti
C 436/39
Unionin yleisen tuomioistuimen tuomio 17.10.2018 – Golden Balls v. EUIPO – Les Éditions P. Amaury (GOLDEN BALLS)
(Asia T-8/17) (1)
((EU-tavaramerkki - Väitemenettely - Hakemus sanamerkin GOLDEN BALLS rekisteröimiseksi EU-tavaramerkiksi - Aikaisempi EU-sanamerkki BALLON D’OR - Suhteellinen hylkäysperuste - Aikaisemman tavaramerkin erottamiskyvystä tai maineesta perusteetta saatu hyöty - Asetuksen (EY) N:o 40/94 8 artiklan 5 kohta (josta on tullut asetuksen (EU) 2017/1001 8 artiklan 5 kohta)))
(2018/C 436/54)
Oikeudenkäyntikieli: ranska
Asianosaiset
Kantaja: Golden Balls Ltd (Lontoo, Yhdistynyt kuningaskunta) (edustajat: M. Edenborough, QC, solicitor M. Hawkins ja asianajaja T. Dolde)
Vastaaja: Euroopan unionin teollisoikeuksien virasto (EUIPO) (asiamiehet: aluksi D. Botis, sitten S. Pétrequin ja A. Folliard-Monguiral)
Muu osapuoli EUIPO:n valituslautakunnassa ja väliintulija unionin yleisessä tuomioistuimessa: Les Éditions P. Amaury (Boulogne-Billancourt, Ranska) (edustajat: asianajajat T. de Haan, P. Péters ja M. Laborde)
Oikeudenkäynnin kohde
Kanne EUIPO:n ensimmäisen valituslautakunnan 30.9.2016 tekemästä päätöksestä (asia R 1962/2015-1), joka koskee osapuolten Intra-Presse ja Inez Samarawira välistä väitemenettelyä.
Tuomiolauselma
1)
Euroopan unionin teollisoikeuksien viraston (EUIPO) ensimmäisen valituslautakunnan 30.9.2016 tekemä päätös (asia R 1962/2015-1) kumotaan siltä osin kuin siinä hyväksytään väite, jonka kohteena ovat luokkaan 9 kuuluvat ”monitorin kanssa käytettävät peliautomaatit, tieteelliset, merenkulku-, geodeettiset, valokuvaus-, elokuva-, optiset, punnitus-, mittaus-, merkinanto-, tarkastus- (valvonta-), hengenpelastus- ja opetuslaitteet ja –välineet; äänen ja kuvien tallennus-, siirto- ja toistolaitteet; lippuautomaatit ja kolikkokäyttöiset mekanismit, kassakoneet, laskukoneet, tietojenkäsittelylaitteiden ja tietokoneiden varusteet; valokuvaus-, elokuva- ja optiset laitteet ja –välineet, tyhjät levyt, tietojenkäsittelylaitteet ja tietokonelaitteistot, hiirimatot, matkapuhelinten lisälaitteet, aurinkolasit”, luokkaan 28 kuuluvat ”joulukuusenkoristeet” ja luokkaan 41 kuuluvat ”teatterituotanto, kuten teatteriesitykset ja -kappaleet, musiikkikomediatuotannot, musiikki- ja konserttiesitysten organisointi”.
2)
Kanne hylätään muilta osin.
3)
Asianosaiset vastaavat omista oikeudenkäyntikuluistaan
(1) EUVL C 63, 27.2.2017.
Full & Egal Universal Law Academy