25.9.2017
DA
Den Europæiske Unions Tidende
C 318/12
Sag anlagt den 30. maj 2017 — The GB Foods mod EUIPO — Yatecomeré (YATEKOMO)
(Sag T-336/17)
(2017/C 318/17)
Stævningen er affattet på spansk
Parter
Sagsøger: The GB Foods, SA (L’Hospitalet de Llobregat, Spanien) (ved advokaterne M. Buganza González og E. Torner Lasalle)
Sagsøgt: Den Europæiske Unions Kontor for Intellektuel Ejendomsret (EUIPO)
Den anden part i sagen for appelkammeret: Yatecomeré SL (Ribadumia, Spanien)
Oplysninger vedrørende sagen for EUIPO
Indehaver af det omtvistede varemærke: The GB Foods, SA
Det omtvistede varemærke: EU-ordmærket »YATEKOMO« — EU-varemærke nr. 11 703 568
Sagen for EUIPO: Ugyldighedssag
Den anfægtede afgørelse: Afgørelse truffet den 13. marts 2017 af Femte Appelkammer ved EUIPO (sag R 1506/2016-5)
Påstande
—
Nærværende sag anses for anlagt med henblik på prøvelse af afgørelse truffet den 13. marts 2017 af Femte Appelkammer ved EUIPO (sag R 1506/2016-5), der gives medhold i sagen, og appelkammerets afgørelse annulleres, hvorefter varemærke nr. 11 703 568 »YATEKOMO« erklæres gyldigt for alle de varer i klasse 29 og 30, for hvilke det oprindeligt blev ansøgt.
—
Det fastslås, at varemærket »YATEKOMO« har renommé.
—
EUIPO tilpligtes at stille al den dokumentation, der er blevet fremlagt af sagsøgeren svarende til sagsakterne i sagen for EUIPO om ugyldighed af varemærket »YATEKOMO« til rådighed for Retten med henblik på en analyse af alle de i sagen fremlagte dokumenter.
—
I henhold til artikel 134 i Rettens procesreglement tilpligtes EUIPO at betale sagsomkostningerne.
Anbringender
—
Varemærket »YATEKOMO« tilsidesætter ikke artikel 8 i forordning nr. 207/2009. EU-ordmærket er ikke uforeneligt med det ældre spanske sammensatte varemærke »ya te comeré el vacío que te llena«.
—
Varemærke nr. 11 703 568 »YATEKOMO« har opnået et renommé.