11.12.2017
FI
Euroopan unionin virallinen lehti
C 424/48
Kanne 3.10.2017 – Minera Catalano Aragonesa ja Luengo Martínez v. komissio ja SRB
(Asia T-678/17)
(2017/C 424/70)
Oikeudenkäyntikieli: espanja
Asianosaiset
Kantajat: Minera Catalano Aragonesa, SA (Ariñoteruel, Espanja) ja Ángel Luengo Martínez (Zaragoza, Espanja) (edustajat: asianajajat R. Montejo Pérez, F. Ferrara ja F. Banti)
Vastaajat: Euroopan komissio ja yhteinen kriisinratkaisuneuvosto (SRB)
Vaatimukset
Kantajat vaativat unionin yleistä tuomioistuinta
—
kumoamaan yhteisen kriisinratkaisuneuvoston 7.6.2017 tekemän päätöksen SRB/EES/2017/08, joka koskee Banco Popular Español S.A:n asettamista kriisinratkaisumenettelyyn ja Euroopan komission päätöksen nro 1246;
—
velvoittamaan yhteisen kriisinratkaisuneuvoston ja Euroopan komission korvaamaan oikeudenkäyntikulut.
Oikeudelliset perusteet ja pääasialliset perustelut
Oikeudelliset perusteet ja pääasialliset perustelut ovat samanlaiset kuin ne, joihin on vedottu asiassa T-478/17, Mutualidad de la Abogacía ja Hermandad Nacional de Arquitectos Superiores y Químicos v. SRB, asiassa T-481/17, Fundación Tatiana Pérez de Guzmán el Bueno ja SFL v. SRB, asiassa T-482/17, Comercial Vascongada Recalde v. komissio ja SRB, asiassa T-483/17, García Suárez ym. v. komissio ja SRB, asiassa T-484/17, Fidesban ym. v. SRB, asiassa T-497/17, Sánchez del Valle ja Calatrava Real Estate 2015 v. komissio ja SRB sekä asiassa T-498/17, Pablo Álvarez de Linera Granda v. komissio ja SRB.
Full & Egal Universal Law Academy