5.8.2019
FI
Euroopan unionin virallinen lehti
C 263/11
Unionin tuomioistuimen tuomio (ensimmäinen jaosto) 12.6.2019 (ennakkoratkaisupyyntö, jonka on esittänyt Conseil d'État — Belgia) — Compagnie d’entreprises CFE SA v. Région de Bruxelles-Capitale
(asia C-43/18) (1)
(Ennakkoratkaisupyyntö - Ympäristö - Direktiivi 2001/42/EY - Tiettyjen suunnitelmien ja ohjelmien ympäristövaikutusten arviointi - Päätös - Erityisten suojelutoimien alueen osoittaminen direktiivin 92/43/ETY mukaisesti - Suojelutavoitteiden ja tiettyjen ehkäisevien toimenpiteiden vahvistaminen - Suunnitelmien ja ohjelmien käsite - Velvollisuus suorittaa ympäristöarviointi)
(2019/C 263/13)
Oikeudenkäyntikieli: ranska
Ennakkoratkaisua pyytänyt tuomioistuin
Conseil d'État
Pääasian asianosaiset
Kantaja: Compagnie d’entreprises CFE SA
Vastaaja: Région de Bruxelles-Capitale
Tuomiolauselma
Tiettyjen suunnitelmien ja ohjelmien ympäristövaikutusten arvioinnista 27.6.2001 annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivin 2001/42/EY 3 artiklan 2 ja 4 kohtaa on tulkittava siten, että ellei ennakkoratkaisua pyytäneen tuomioistuimen tehtäviin kuuluvien tarkistusten perusteella muuta ilmene, pääasiassa kyseessä olevan kaltainen päätös, jolla jäsenvaltio osoittaa erityisten suojelutoimien alueen ja vahvistaa suojelutavoitteet sekä tietyt ehkäisevät toimenpiteet, ei kuulu suunnitelmiin ja ohjelmiin, joiden osalta ympäristövaikutusten arviointi on pakollinen.
(1) EUVL C 112, 26.3.2019.
Full & Egal Universal Law Academy