26.8.2019
FI
Euroopan unionin virallinen lehti
C 288/5
Unionin tuomioistuimen määräys (toinen jaosto) 12.6.2019 (ennakkoratkaisupyyntö, jonka on esittänyt Tribunal Supremo — Espanja) — María Teresa Aragón Carrasco ym. v. Administración del Estado
(asia C-367/18) (1)
(Ennakkoratkaisupyyntö - Unionin tuomioistuimen työjärjestyksen 53 artiklan 2 kohta ja 99 artikla - Sosiaalipolitiikka - Direktiivi 1999/70/EY - EAY:n, UNICE:n ja CEEP:n tekemä määräaikaista työtä koskeva puitesopimus - 4 lauseke - Syrjintäkiellon periaate - Tilanteiden rinnastettavuus - Perustelut - 5 lauseke - Korvaus silloin, kun toistaiseksi voimassa oleva työsopimus on irtisanottu objektiivisista syistä - Korvausta ei makseta ylimääräiseen henkilöstöön kuuluvien työntekijöiden palvelussuhteen päättyessä)
(2019/C 288/05)
Oikeudenkäyntikieli: espanja
Ennakkoratkaisua pyytänyt tuomioistuin
Tribunal Supremo
Asianosaiset
Valittajat: María Teresa Aragón Carrasco, María Eugenia Cotano Montero, María Gloria Ferratges Castellanos, Raquel García Ferratges, Elena Muñoz Mora, Ángela Navas Chillón, Mercedes Noriega Bosch, Susana Rizo Santaella, Desamparados Sánchez Ramos, Lucía Santana Ruiz ja Luis Salas Fernández (Lucía Sánchez de la Peñan oikeudenomistajana)
Vastapuoli: Administración del Estado
Määräysosa
1)
Euroopan ammatillisen yhteisjärjestön (EAY), Euroopan teollisuuden ja työnantajain keskusjärjestön (UNICE) ja julkisten yritysten Euroopan keskuksen (CEEP) tekemästä määräaikaista työtä koskevasta puitesopimuksesta 28.6.1999 annetun neuvoston direktiivin 1999/70/EY (EYVL 1999, L 175, s. 43) liitteenä olevan määräaikaista työtä koskevan puitesopimuksen 4 lauseketta on tulkittava siten, että se ei ole esteenä kansalliselle säännöstölle, jonka mukaan ylimääräisiksi toimihenkilöiksi erityisiin luottamus- tai neuvonantotehtäviin otetuille työntekijöille, jollaisista pääasiassa on kyse, ei makseta korvausta silloin, kun heidän palvelussuhteensa päätetään vapaasti, mutta toistaiseksi voimassa olevassa palvelussuhteessa oleville sopimussuhteisille toimihenkilöille maksetaan korvaus silloin, kun heidän työsopimuksensa irtisanotaan objektiivisesta syystä.
2)
Tribunal Supremon (ylin tuomioistuin, Espanja) esittämän toisen ja kolmannen kysymyksen tutkittavaksi ottamisen edellytykset puuttuvat selvästi.
(1) EUVL C 294, 20.8.2018.
Full & Egal Universal Law Academy