1.10.2018
SV
Europeiska unionens officiella tidning
C 352/18
Begäran om förhandsavgörande framställd av Högsta domstolen (Finland) den 2 juli 2018 – ML mot OÜ Aktiva Finants
(Mål C-433/18)
(2018/C 352/23)
Rättegångsspråk: finska
Hänskjutande domstol
Högsta domstolen
Parter i det nationella målet
Klagande: ML
Motpart: OÜ Aktiva Finants
Tolkningsfrågor
1)
Är det förfarande för meddelande av prövningstillstånd som föreskrivs i det nationella systemet för överklagande förenligt med den rätt till ett effektivt rättsmedel som båda parter är garanterade enligt artikel 43.1 i förordning nr 44/2001 (1), när ett beslut från en domstol i första instans överklagas som rör erkännande eller verkställighet av en dom enligt förordning nr 44/2001?
2)
Är kravet på ett kontradiktoriskt förfarande i den mening som avses i artikel 43.3 i förordning nr 44/2001 uppfyllt vid förfarandet för meddelande av prövningstillstånd om motparten inte hörs om ansökan om ändring innan beslutet om beviljande av prövningstillstånd fattas? Är dessa villkor uppfyllda om motparten hörs innan beslutet om prövningstillstånd fattas?
3)
Har det betydelse vid tolkningen att det inte enbart kan vara den part som har ansökt om verkställighet, vars ansökan har ogillats, som söker ändring utan även den part mot vilken verkställighet har sökts, när ansökan beviljades?
(1) Rådets förordning (EG) nr 44/2001 av den 22 december 2000 om domstols behörighet och om erkännande och verkställighet av domar på privaträttens område (EGT L 12, 2001, s. 1).
Full & Egal Universal Law Academy