23.4.2018
SV
Europeiska unionens officiella tidning
C 142/55
Talan väckt den 19 februari 2018 – International Skating Union mot kommissionen
(Mål T-93/18)
(2018/C 142/72)
Rättegångsspråk: engelska
Parter
Sökande: International Skating Union (Lausanne, Schweiz) (ombud: advokaten J.-F. Bellis)
Svarande: Europeiska kommissionen
Yrkanden
Sökanden yrkar att tribunalen ska
—
ogiltigförklara kommissionens beslut av den 8 december 2017 i ärende AT.40208 – ”International Skating Union’s Eligibility rules” [medlemskapsregler], och
—
förplikta kommissionen att ersätta rättegångskostnaderna.
Grunder och huvudargument
Till stöd för sin talan åberopar sökanden åtta grunder.
1.
Första grunden: Grunden för det resonemang som stödjer det angripna beslutet är motsägelsefull.
2.
Andra grunden: Sökandens medlemsskapsregler syftar inte till att begränsa konkurrensen.
3.
Tredje grunden: Sökandens medlemskapsregler får inte till följd att konkurrensen begränsas.
4.
Fjärde grunden: Sökandens beslut att inte godkänna evenemanget Dubais derby på is år 2014 omfattas inte av tillämpningsområdet för artikel 101 FEUF, eftersom nämnda beslut hade ett berättigat mål i enlighet med sökandens etikregler, i vilka samtliga former av vadslagning är förbjudna.
5.
Femte grunden: Sökandens beslut att inte godkänna evenemanget Dubais derby på is år 2014 omfattas under alla omständigheter inte av det territoriella tillämpningsområdet för artikel 101 FEUF.
6.
Sjätte grunden: Påståendet att skiljenämnden för sports bestämmelser förstärker den påstådda begränsningen av konkurrensen saknar stöd.
7.
Sjunde grunden: Kommissionen överskred sin befogenhet när den ålade sökanden åtgärder som inte har något samband med en fastställd överträdelse.
8.
Åttonde grunden: Åläggandet av vite saknar giltig rättslig grund.
Full & Egal Universal Law Academy