10.9.2018
BG
Официален вестник на Европейския съюз
C 319/21
Жалба, подадена на 10 юли 2018 г. — American Airlines/Комисия
(Дело T-430/18)
(2018/C 319/25)
Език на производството: английски
Страни
Жалбоподател: American Airlines, Inc. (Форт Уърт, Тексас, Съединени щати) (представители: J. Poitras, Solicitor, J. Ruiz Calzado и J. Wileur, lawyers)
Ответник: Европейска комисия
Искания на жалбоподателя
Жалбоподателят иска от Общия съд:
—
Да отмени решението за одобряване на придобити права (Решение C(2018) 2788 от 30 април 2018 г.),
—
да осъди Комисията и всяка встъпила страна в подкрепа на Комисията да заплатят съдебните разноски и
—
да разпореди други подходящи мерки предвид обстоятелствата по делото.
Основания и основни доводи
Жалбоподателят твърди, че Европейската комисия е допуснала както грешки при прилагане на правото, така и явни грешки в преценката при приемането на Решение C(2018) 2788 от 30 април 2018 г., с което Комисията определя, че Delta има право да придобие заварени права върху слотовете, предоставени от American Airlines съгласно поетите ангажименти по Дело M.6607 („Ангажиментите“).
В подкрепа на жалбата си жалбоподателят излага две основания.
1.
С първото основание се твърди, че Комисията е допуснала грешка при прилагане на правото, като е приложила неправилен правен критерий за придобиването на заварени права съгласно Ангажиментите.
Жалбоподателят посочва, че при преценката дали Delta е осъществила „съответно използване“ на слотовете съгласно Ангажиментите, Комисията приела, че единственият анализ, който следва да се извърши, е да се провери дали Delta не е в положение на „злоупотреба“. Жалбоподателят освен това твърди, че противно на позицията на Комисията, проучването на текста, контекста и целта на Ангажиментите води до заключението, че „липсата на злоупотреба“ е без значение и че правилното тълкуване на понятието „съответно използване“ в Ангажиментите налага Комисията да провери дали използването на слотовете е „в съответствие с офертата“, която Delta официално е подала, за да ги получи.
2.
С второто основание се твърди, че обжалваното решение е опорочено от явни грешки в преценката, че Delta е спазила изискването за „съответно използване“.
Жалбоподателят посочва, че тъй като Delta се е отклонила от собствената си оферта, Комисията е следвало да определи дали това отклонение и последното използване на слотовете са били приемливи, съобразявайки относимите икономически данни и анализи за осигуряване на конкуренцията, а оттам и на максимални ползи за потребителите.
Full & Egal Universal Law Academy