1.10.2018
DA
Den Europæiske Unions Tidende
C 352/45
Sag anlagt den 17. august 2018 — OCU mod SRB
(Sag T-496/18)
(2018/C 352/55)
Processprog: spansk
Parter
Sagsøger: Organización de Consumidores y Usuarios (OCU) (Madrid, Spanien) (ved advokaterne E. Martínez Martínez og C. López-Mélida de Ramón)
Sagsøgt: Den Fælles Afviklingsinstans (SRB)
Sagsøgerens påstande
—
Endelig afgørelse (»Final Decision«) af 19. juni 2018 fra klagenævnet for Den Fælles Afviklingsinstans i sag 54/2017, anlagt mod Den Fælles Afviklingsinstans, annulleres.
—
Klagenævnet for Den Fælles Afviklingsinstans tilpligtes at betale sagsomkostningerne.
Søgsmålsgrunde og væsentligste argumenter
Til støtte for søgsmålet har sagsøgeren anført tre anbringender.
1.
Første anbringende om tilsidesættelse af den grundlæggende rettighed i artikel 41, stk. 2, i Den Europæiske Unions charter om grundlæggende rettigheder (herefter »chartret«) og af princippet om overholdelse af retten til forsvar (retten til god forvaltning, herunder retten til aktindsigt med henblik på legitimt at udøve retten til forsvar).
—
Herved gøres det gældende, at den anfægtede afgørelse, hvorved klagenævnet meddeler afslag på fuld aktindsigt i de dokumenter, som er i Den Fælles Afviklingsinstans’ (SRB) besiddelse — en aktindsigt, som sagsøgeren har begæret med henblik på at kunne udøve sin legitime ret til forsvar — udgør en grov tilsidesættelse af den grundlæggende ret til god forvaltning, herunder retten til aktindsigt, i chartrets artikel 41, stk. 2, og af det grundlæggende EU-retlige princip om overholdelse af retten til forsvar.
2.
Andet anbringende om tilsidesættelse af de artikler, som fastsætter en undtagelse til kravet om fortrolighed og tavshedspligt, når begæringen om aktindsigt fremsættes med henblik på udøvelse af retten til forsvar og adgangen til effektive retsmidler som omhandlet i artikel 88 i Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 806/2014 af 15. juli 2014 om ensartede regler og en ensartet procedure for afvikling af kreditinstitutter og visse investeringsselskaber inden for rammerne af en fælles afviklingsmekanisme og en fælles afviklingsfond og om ændring af forordning (EU) nr. 1093/2010 (EUT 2014, L 225, s. 1), i artikel 84 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/59/EU af 15. maj 2014 om et regelsæt for genopretning og afvikling af kreditinstitutter og investeringsselskaber og om ændring af Rådets direktiv 82/891/EØF og Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2001/24/EF, 2002/47/EF, 2004/25/EF, 2005/56/EF, 2007/36/EF, 2011/35/EU, 2012/30/EU og 2013/36/EU samt forordning (EU) nr. 1093/2010 og (EU) nr. 648/2012 (EUT 2014, L 173, s. 190) og i artikel 53 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2013/36/EU af 26. juni 2013 om adgang til at udøve virksomhed som kreditinstitut og om tilsyn med kreditinstitutter og investeringsselskaber, om ændring af direktiv 2002/87/EF og om ophævelse af direktiv 2006/48/EF og 2006/49/EF (EUT 2013, L 176, s. 338).
—
Herved gøres det gældende, at den anfægtede afgørelse, hvorved klagenævnet meddeler afslag på fuld aktindsigt i de dokumenter, som er i SRB’s besiddelse, er en urigtig anvendelse af undtagelserne til hovedreglen om aktindsigt, der er fastsat i de ovennævnte bestemmelser, eftersom aktindsigten begæres inden for rammerne af udøvelsen af retten til forsvar og adgangen til effektive retsmidler.
3.
Tredje anbringende om tilsidesættelse af den grundlæggende rettighed i chartrets artikel 41, stk. 2, (retten til god forvaltning, herunder pligten til at begrunde forvaltningsakter).
—
Herved gøres det gældende, at den anfægtede afgørelse, hvorved klagenævnet meddeler afslag på fuld aktindsigt i de dokumenter, som er i SRB’s besiddelse, udgør en grov tilsidesættelse af den grundlæggende ret til god forvaltning i chartrets artikel 41, stk. 2, for så vidt som den underkender pligten til at begrunde forvaltningsakter.
Full & Egal Universal Law Academy